Do Jihoafrické republiky jsme se vypravili, abychom vyzkoušeli jedinečný způsob cestování, a sice vlak Rovos Rail, jenž je považován za nejluxusnější vlak na světě. Zda tomu opravdu tak je, jsme se rozhodli prozkoumat na jedné z nabízených tras – z hlavního města Pretorie do přímořského Durbanu. Po 5,5 hodinovém letu z Prahy do Dubaje, čtyřech hodinách čekání na letišti v Dubaji a 7,5 hodinách letu na trase Dubaj – Johannesburg, absolvovaného s leteckou společností Emirates, jsme se ocitli na jihoafrickém letišti, kde nás již očekávali delegáti z partnerské cestovní kanceláře. Občané ČR pro vstup do J.A.R. nepotřebují víza, a tak vstupní procedura na letišti proběhla hladce.

Sun City

Po cca 2 hodinové jízdě minibusem jsme se ubytovali v komplexu Sun City. Rezort zahrnuje čtyři hotely v kategorii od tří do pěti hvězd, kasino, zábavní centrum vč. koncertních a konferenčních sálů, wellness, golfové hřiště, uměle vytvořenou zátoku s vlnami a pláží a nekonečnou zeleň kolem. Hotel Palace of Lost City ***** své hosty okouzlí pompézním koloniálním stylem, ve kterém byl vybudován. Všudypřítomný motiv divokých zvířat hostovi neustále připomíná, že se nachází na africkém kontinentu. Tento naddimenzovaný a osobitě navržený prostor má obrovskou kapacitu, a tak si v halách hotelu můžete občas připadat osamělí. Snídaně je opravdu bohatá a nabízí vše od deseti druhů cereálií až po čerstvé ústřice či sushi. V blízkosti hotelu se nachází Pilansberg National Park, ve kterém je možná projížďka po safari, tzv. game drive. Jezdí se ve velkých otevřených terénních vozech pro 10 osob. Pro případ deštivého počasí, což jsme si i sami mohli vyzkoušet, jsou ve voze k dispozici pláštěnky. V parku jsou k vidění pro Afriku typická zvířata: sloni, antilopy, hroši atd. Areál safari je oplocený, tudíž zvířata nemohou zběhnout do komplexu Sun City. Většina safari nabízí i možnost ubytování přímo v parku, tzv. Lodge. Mezi takové patří např. Kwa Maritane Bush Lodge,Spionkop Lodge nebo Ivory Tree Game Lodge se svými suitami. Ve srovnání se Sun City Palace je lodge skromnější, ale o to víc autentičtější. Jednou z výhod safari v J.A.R. je, že se zde (s vyjímkou sev. části země) nevyskytuje malárie.

K večeru jsme se zúčastnili workshopu bubnování na djembe.

Rovos Rail: z Pretorie do Durbanu

Po úvodním přivítání majitelem a zakladatelem nejznámější africké železnice panem Rohanem Vosem na stylovém nádraží v koloniálním stylu v Pretorii nasedáme do vlaku Rovos, kterým máme namířeno do cca 500 km vzdáleného města Durban na pobřeží Indického oceánu. Cesta trvá celkem tři dny a trasu je samozřejmě možné absolvovat i opačně. Pozoruhodné je, že pan Vos, gentleman se stříbřitými vlasy, si nikdy nenechá ujít příležitost osobně vypravit každý svůj vlak z Pretorie.

U Rovos Railu nejde tolik o destinaci, jako o cestu jako takovou. Vlak je zařízen v luxusním historizujícím stylu začátku 20. století. S tímto stylem konvenuje i jednání a přístup personálu, který se chová k hostům velmi uctivě. Každá hosteska má na starosti dva vagony po třech kabinách, o jejichž pasažéry se svědomitě stará po celou dobu pobytu 24 hod denně. Je možno objednat si do suity nápoje z menu, praní či žehlení oblečení. Kajuty existují ve třech kategoriích: Pullmann Suites (7 m2), Deluxe Suites (10 m2) a Royal Suites (16 m2). Všechny kajuty mají vlastní koupelnu.

Za lokomotivu je připojeno 18 vagonů, z čehož jsou dva jídelní, jeden Lounge (obývací vůz), jeden Club (vůz s kuřárnou) a ten poslední je vyhlídkový s otevřenou částí. Rovos Rail nabízí kromě námi absolvované trasy ještě další, mezi které patří např. 28-denní trasa napříč Afrikou z Kapského Města do Káhiry nebo 3-denní cesta od Viktoriiných vodopádů do Durbanu. Rovos Rail je ideálním dopravním prostředkem k zajištění cestujícím soukromí a odpočinek v kajutě či společných prostorách a zároveň k pozorování úchvatné ubíhající krajiny. Rovos je vyhlídkový vlak jedoucí průměrnou rychlostí 16 km/hod. Vlak totiž často staví a čeká, až se uvolní trať a v noci rovněž nejede. Rovos je o prožitku z cesty. Cestuje-li se s Rovosem, na čase nezáleží, zpoždění se neřeší. Nejsme ve Švýcarsku, ale v Africe, o přesnost tu přeci vůbec nejde. Jelikož vlak nabírá zpoždění, doporučovala bych počítat s 2–3 hodinami navíc, není vhodné domlouvat si pevné termíny po příjezdu do destinace. Jde o prožitek z cesty a návrat do doby minulé a odpočinek. Na palubě vlaku není wifi a práce na notebooku ve společných prostorech je téměř zapovězena. K dokonalosti patří i výtečná strava, která je nabízena jako 4-chodová menu a je doplněna skvělým servisem personálu. Na večeře je vhodné vzít si společenský oděv.

Druhý den jsme se účastnili dvou exkurzí, dopolední safari v Nambiti Private Game Reserve a odpoledne byla na výběr návštěva bitevních polí s historickým výkladem nebo safari v Spionkop Game Reserve. Nambiti Private Game Reserve je naprosto skvělé safari, kde je možné spatřit velké množství zvířat. Tady jsme z terénního vozidla viděli snad všechna zvířata kromě leoparda. Když jsme pozorovali lva odpočívajícího pod stromem z cca 20 m dálky, leckomu se zatajil dech. Krajina s deštníkovými stromy je naprosto okouzlující. V Spionkop Game Reserve jsme neviděli zdaleka tolik zvířat jako v Nambiti, ale zato má tato rezervace nádhernou krajinu s jezerem.

Následující den nám vlak zastavil na nádraží města Pietermaritzburg, odkud jsme vyrazili za návštěvou slavné keramičky Ardmore Ceramics Gallery. Keramička se proslavila ručně vyráběnými výrobky inspirovanými Zuluským folklórem. Co kus, to originál. Poté následovala návštěva památníku Nelsona Mandely doplněného expozicí o jeho životě. Při návratu na nádraží v Pietermaritzburgu nás přivítal opět personál vlaku nabízející welcome drink. Do naší konečné destinace Durbanu jsme dorazili s tříhodinovým zpožděním.

Durban a Dračí hory

Večer jsme společně zavítali do vyhlášené restaurace Cargo Hold, jež je součástí podmořského světa uShaka Marine World. Restaurace se nachází v replice vraku lodi Phantom s výhledem na durbanskou pláž a je zajímavá tím, že večeříte-li zde, tu a tam vás přes stěnu akvária omrkne žralok. Ve velké vodní nádrži totiž po celou dobu krouží cca 2-metroví žraloci býčí neboli Zambezi. Celá restaurace je dekorována ve stylu zkorodovaného vraku. Jídlo tu nabízí výtečné, menu zahrnuje převážně ryby a mořské plody. uShaka Marine World patří mezi největší zábavní parky s mořskými živočichy. Při jeho návštěvě jsme obdivovali barevné rybky, želvy, žraloky nebo tučňáky.

Další den jsme se vypravili do Dračích hor, nejvyššího pohoří jižní Afriky, jehož vrcholky dosahují výše až skoro 3 500 m n. m. Cesta z Durbanu trvala necelé čtyři hodiny. Po obědě a ubytování se v rezortu Alpine Heath jsme vyrazili na projížďku na koních po okolí. Scenérie Dračích hor dodala vyjížďce dramatický ráz.

Specialitami v oblasti kulinářského umění jsou steaky, a sice hovězí, pštrosí či z divoké zvěře, v přímořských oblastech pak ryby a mořské plody. Suvenýry jsou tradiční rukodělné výrobky ze dřeva nebo korálků, sušené maso nebo likér Amarula, který se míchá s peprmintovým likérem tak, aby vytvořily dvě vrstvy připomínající barvami Dračí hory se zasněženými vrcholky.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.