dnes 30.10. od 09:00 do 17:00
Turecko
O Turecku
dnes 30.10. od 09:00 do 17:00
V Turecku, kde Vás okouzlí kombinace středomořské a orientální kultury, si přijde na své snad každý. Už podle jeho polohy, která může být pro Evropany bránou do Asie, je jasné, že se jedná o zemi s bohatou a fascinující historií. Za zmínku však nestojí pouze všudypřítomné pozůstatky starověkých civilizací, ale i rozmanitá krajina, která přímo vybízí k jejímu prozkoumání během pěšího výletu v horách, či k odpočinku na oblázkové nebo písečné pláži u teplého průzračně modrého moře.
Geografie
Turecko je země rozprostírající se na dvou kontinentech. Jeho asijská část, která tvoří většinu území, leží na poloostrově Malá Asie. Evropská část, oddělená od asijské části Marmarským mořem a průlivy Bospor a Dardanely, se nachází na jihovýchodě Balkánského poloostrova. Země je převážně hornatá. Nejvyšší hora Ararat, na kterou podle biblického příběhu přistála Noemova archa, leží na východě Turecka, až u hranic s Arménií a Íránem. Pobřeží, které je omýváno Černým, Egejským a Středozemním mořem, je však nížinaté. Turecko sdílí své hranice vedle Arménie a Íránu ještě s Gruzií, Ázerbájdžánem, Irákem, Sýrií, Řeckem a Bulharskem.
Podnebí
Vzhledem k rozlehlosti a různorodosti území Turecka se podnebí v jeho jednotlivých částech poměrně liší. Ve vnitrozemí a na hornatém východě teploty v zimě klesají pod bod mrazu, zato v létě šplhají ke 30 °C. Přímořské oblasti, které jsou omývané Egejským či Středozemním mořem, nabízejí v létě minimum srážek, teploty přesahující 30 °C a moře s teplotou i přes 26 °C. V zimním období je zde deštivo a teploty se pohybují zpravidla kolem 15 °C. Severní část Turecka kolem Černého moře v létě nabízí příjemné teploty kolem 25 °C s občasnými srážkami a v zimě sice nižší teploty než na jižním pobřeží, přesto ale neklesající pod bod mrazu.
Historie
Dějiny Turecka sahají až do mladší doby kamenné, kdy na území vznikala nejstarší obydlí. Ve starověku Anatolii (historický název pro poloostrov Malá Asie) osídlili na několik století Chetité, kteří byli věhlasnými válečníky. Přesto však neodolali nájezdům ,,mořských národů“, což byli pravděpodobně Achájci, nositelé mykénské kultury. Po rozpadu Chetitské říše se na území dnešního Turecka vystřídalo několik státu, mezi které patřily Frýgie, Lýdie, Kárie, či Lýkie. Ve 12. století př. n. l. začali od západního pobřeží Anatolii osídlovat Řekové a s expandováním svého území pokračovali až do 8. století př. n. l., kdy bylo pod jejich nadvládou i severní a jižní pobřeží Anatolie. Jejich dalšímu kolonizování však zabránily války s Peršany, kteří řecké území nakonec dobyli. V 1. století př. n. l. patřila Anatolie Římanům, jejichž říše se ale roku 395 rozpadla a celé turecké území tak připadlo Byzantské říši. Ve 13. století byla na severozápadě Osmanem I. založena Osmanská říše, která postupně až do 17. století expandovala. Její území sahalo od Malé Asie, přes oblasti Černomoří, Balkánu, severní Afriky, až po Blízký a Střední Východ. Jejich nadvláda nad územím dnešního Turecka vyvrcholila v polovině 15. století, kdy dobyli Konstantinopol (dnešní Istanbul), a to znamenalo následný pád Byzantské říše. V 17. století začala Osmanská říše postupně přicházet o svá území, přičemž nejznatelněji k tomu docházelo po 1. světové válce. Definitivně zanikla roku 1923, kdy Mustafa Kemal Atatürk vyhnal ze země sultána Mehmeda VI., posledního vládce Osmanské říše, a založil Tureckou republiku. S nástupem Atatürka k moci přišlo do Turecka mnoho změn, a to především orientovaných k evropské kultuře. Mezi ně patřily například: přesunutí hlavního města z Istanbulu do Ankary, reforma turečtiny (zavedení latinky místo arabského písma), změna počítání času (nově od půlnoci k půlnoci, předtím od východu slunce do západu slunce), vylepšení práv žen, oslabení vlivu islámu, který byl až do počátku Atatürkovy vlády zcela zásadní ve všech oblastech života v Turecku; nebo zavedení povinné školní docházky. Mustafa Kemal Atatürk je Turky považován za Otce Turků, což můžeme vidět například na bankovkách Tureckých lir. Mustafa Kemal Atatürk je totiž vyobrazen na všech! I přes mnoho problémů, jako vyhnání Arménců z Turecka či neshody mezi Turky a Kurdy, které přetrvávají dodnes, je Turecko silnou demokratickou zemí.
Jazyk
Úředním jazykem v Turecku je turečtina, která je psaná latinkou. Můžete se ovšem setkat i s kurdštinou nebo arabštinou, kterými se mluví hlavně v jihovýchodní části země. V turistických oblastech byste se měli bez problémů domluvit anglicky, obvykle i německy či rusky.
Čas
Ačkoliv je Turecko velmi rozlehlé, nachází se pouze v jednom časovém pásmu, proto je v celé zemi stejný čas. V létě je v Turecku oproti Česku o hodinu více, v zimě o dvě hodiny více.
Měna a peníze
Oficiální tureckou měnou je turecká lira (TRY), která se dělí na 100 kurušů. V turistických oblastech ovšem můžete běžně platit eury nebo dolary. Ve směnárnách, které bývají ve větších městech, na letištích, či v hotelech, obvykle směňují za dolary nebo eura. Najít bankomat ve městech by ale neměl být problém. Platební kartou se dá běžně platit v obchodech nebo restauracích, ale ne vždy, proto je lepší mít u sebe i hotovost.
Víza
Pokud cestujete do Turecka za turistickými účely a na dobu, která nepřesáhne 90 dní během 180 dní, potom nebudete potřebovat žádná víza a bude Vám stačit cestovní pas s platností minimálně 150 dní ode dne vstupu na území Turecka.
Zdraví a bezpečnost
Kvůli cestě do Turecka nemusíte podstupovat speciální očkování. Pozor byste si však měli dát na velké množství potulujících se psů, u kterých se může vyskytovat vzteklina.