Kypr

Kypr

Rychlá kalkulace hotelu

Kypr
Odlet
Nocí v hotelu
Almyra
Hotel

Pro hotel Almyra není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu Almyra.

Typ pokoje
Strava

Letecká společnost
Bonus
EUR
Počítáme cenu Vašeho zájezdu. Vyčkejte prosím.
Počítáme cenu
Vašeho zájezdu.
Vyčkejte prosím.

 

Přemýšlíte nad dovolenou na Kypru? Na první pohled se tento ostrov jeví jako nenápadný, malý kousek pevniny uprostřed Středozemního moře. Na druhý pohled ale zjistíte, že je třetím největším ostrovem Středozemního moře, oplývá přírodními krásami a je opředen prastarými bájemi a pověstmi. Věříme, že tento kouzelný ostrov za návštěvu rozhodně stojí.

Kypr má poloviční velikost Tasmánie v Austrálii a je dokonce menší než americký stát New Jersey. To ale nemění nic na tom, že má za sebou tisíciletou bohatou historii, tak trochu svázanou s blízkým Řeckem. Možná vás naláká skutečnost, že téměř všechny dny v roce jsou slunečné s příjemnými teplotami okolo 20°C. Deštivých dnů je tu opravdu velmi málo.

Každý zájezd do Evropy je vytvořen speciálně s ohledem na individuální přání a potřeby klienta. Termín, délka pobytu, místo nebo styl ubytování, vše bude sestaveno podle Vašich přání. Stejně jako Vy jste jedinečná osobnost, bude individuálně připraven i zájezd pro Vás. Délka Vašeho pobytu může být zcela libovolná. Rádi Vám doporučíme to nejlepší ubytování, které bude vyhovovat všem Vašim přáním a potřebám.

 kypr-novy-web-008.jpg
 

 


kypr-novy-web-002.jpg 

Důležité informace

Kypr je členskou zemí EU a proto nebudete potřebovat vízum pro vstup do země. Pokud však budete chtít přejít z Kyperské republiky do Severokyperské turecké republiky, budete muset vyplnit vízový formulář a mít u sebe cestovní pas.

Na Kypru je o hodinu více než v České Republice. Nachází se ve stejném časovém pásmu jako Řecko nebo Turecko.

 

 

Historie

Nejstarší stopy lidského osídlení na Kypru se datují do období neolitu (asi 8 000 př. n. l.). Ve 13. století př. n. l. se Kypr stal rozvinutým územím, největší podíl na hospodářském rozkvětu měla těžba mědi a začali se zde usazovat Řekové z pevniny. V archaickém období začal Kypr lákat různé národy k okupaci a střídali se zde Egypťané, Asyřané a Peršané. Kypr se zúčastnil řecko-perských válek (na straně Řeků), ostrov však obsadili Peršané. Kypr byl součástí říše Alexandra Velikého a později se stal součástí Římské říše. Ve středověku se Kypr stal součástí Byzantské říše. Vyváželo se hedvábí a výrobky ze zlata a stříbra.

Od roku 1192 nesdílí Kypr společnou historii s dnešním Řeckem. Ostrov získal rytíř Guyi de Lusignan a založil dynastii Lusignanů. Od roku 1489 byl Kypr pod benátskou správou a od roku 1571 se stal součástí Osmanské říše. Kypr byl relativně nábožensky i politicky svobodný. To se změnilo bojem proti Turkům v roce 1821 v Řecku. Zvedla se vlna odporu proti Osmanům a touha připojit se k nově vzniklému samostatnému řeckému státu. To se však nepovedlo. V roce 1878 se novým správcem ostrova stala Velká Británie, která měla ostrov až do roku 1960. Kypřané byli nespokojení s koloniální politikou a bylo několik pokusů o povstání. 16. srpna 1960 byla vyhlášena samostatná Kyperská republika. 

Turecké obyvatelstvo nebylo spokojeno s uspořádáním parlamentu (bylo jich mnohem méně než řeckých Kypřanů) a v roce 1974 obsadily turecké vojenské síly třetinu ostrova. Učinili tak v souladu se smlouvou uzavřenou mezi Řeckem, Tureckem a Velkou Británií. Turecko ovládlo 37% území na severu ostrova a v roce 1983 byla vyhlášena Severokyperská turecká republika. V roce 2003 bylo umožněno Kypřanům z obou stran navštěvovat druhou polovinu ostrova. V roce 2004 se jižní Kyperská republika stala součástí EU.

Obyvatelstvo

Většinu obyvatel tvoří řečtí Kypřané (78 %) a turečtí Kypřané (18 %). Přestože mají řečtí a turečtí Kypřané mnoho společného, jsou to odlišné identity založené na náboženství, jazyku a úzce vázané na své mateřské země. Řečtí Kypřané se drží řecké ortodoxní církve, kdežto turečtí Kypřané vyznávají islám. Na ostrově žije také několik tisíc italsky mluvících římských katolíků.

Jazyk

Úředními jazyky jsou na Kypru řečtina a turečtina. Na Severu se mluví převážně turecky a na Jihu řecky, běžně používaná je také angličtina. Od poloviny roku 1995 byla na Jihu převedena všechna místní jména do latinky a došlo tak ke změně názvů některých míst (Nikósie = Lefkósia, Paphos = Pafos, Larnaca = Larnaka).

Svátky a tradice

Na Kypru se slaví ty nejdůležitější svátky a tradice stejně jako v Řecku. Specifickou kyperskou tradicí je karneval, který probíhá víkend před zahájením masopustu. Ostrované se sjíždí do města Lemesos a pozorují průvody alegorických vozů. 1. dubna si Kypřané připomínají den, kdy se v roce 1955 vzbouřili proti britské nadvládě. Je to Den nezávislosti Kypru (celého ostrova). V květnu se v každém městě koná květinový festival. Mezi 30. srpnem a 10. září se koná festival vína, kde si zaplatíte vstup a pak máte ochutnávku vín a místních specialit zdarma. 1. října se připomíná vznik Kyperské republiky (stalo se tak 16. 8. 1960, jenže přesně v toto datum v roce 1974 obsazovaly ostrov turecké vojenské jednotky a násilně zabraly přes 30 % ostrova, proto se svátek posunul na říjen).

Na Severu se slaví jiné svátky, například 20. července slaví Den míru a svobody. Je to den, kdy přišly turecké vojenské jednotky na Kypr. 15. listopadu se slaví den vyhlášení Severokyperské turecké republiky.

kypr-novy-web-003.jpg kypr-novy-web-005.jpgkypr-novy-web-008.jpgkypr-novy-web-002.jpg
 

Kuchyně

Kyperská kuchyně je kombinací řeckých, tureckých a anglických tradic. Základem všech pokrmů jsou místní suroviny. Na Kypr se nemusí dovážet moc surovin, Kypřané jsou soběstační v produkci brambor, obilí, citrusových plodů a ovoce. Převážná část kyperské kuchyně je totožná s řeckou kuchyní. Najdete zde proto speciality, jako souvlaki, tzatziki, gyros, kleftiko, musaka a nejrůznější mořské plody. Typickou specialitou je sýr Halloumi, který se vyrábí pouze na Kypru. Další specialitou je sladké želé Loukoumia, které je obalené v cukru. Kypr je známý díky své produkci vína. Z ostatních nápojů je to potom káva (frapé) a z alkoholických nápojů Metaxa, Ouzo nebo kyperská brandy.

Doprava

Na ostrově se jezdí vlevo, maximální povolená rychlost na dálnicích je 100 km/h, na běžných silnicích 80 km/h (na Severu 100 km/h) a v obcích 50 km/h. Pro cestování po ostrově můžete využít veřejnou dopravu, taxi nebo si půjčit auto. K vypůjčení auta vám stačí český řidičský průkaz starší než 1 rok a věk nad 21 let (pro věk od 21 do 25 let je podmínkou vlastnit řidičský průkaz alespoň 3 roky). Veřejnou dopravu na Kypru zajišťují jen autobusy, jezdí od pondělí do soboty a jen do 19:00. Cestovat můžete také sběrnými taxíky, které jezdí po zavedených trasách a mají kapacitu až 8 osob.

Zdravotnictví

Při vstupu do země nejsou potřeba žádná očkování ani zvláštní opatření. Na Kypru je velmi zdravé klima díky středomořskému podnebí. Voda je zde pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Ošetření na ostrově je dobré, nicméně léky jsou drahé a turisté si vše hradí sami. Lékárny jsou označeny červeným nebo zeleným křížem.

Měna

Od 1.1.2008 je oficiální měnou Euro, které nahradilo kyperskou libru.

Nákupy a suvenýry

Navštívit můžete typické suvenýrové obchody, ale rozhodně stojí za návštěvu také tradiční trhy, které se konají ve městech v jeden konkrétní den. Mezi typické kyperské produkty patří keramika, šperky ze stříbra a mědi, výrobky ze dřeva, z jídla potom sýr Halloumi, sladké želé a víno. Typickým kyperským motivem je muflon, kyperská vlajka a bohyně Afrodita.

kypr-novy-web-001.jpg kypr-novy-web-013.jpgkypr-novy-web-014.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.