dnes 21.11. od 09:30 do 18:00
Keňa
Národní parky a přírodní rezervace
dnes 21.11. od 09:30 do 18:00
Národní rezervace Masai Mara
Národní rezervace Masai Mara se nachází v jihozápadní Keni a sousedí s hranicemi Tanzanie. Je pojmenována podle Masajů a řeky Mara, která ji rozděluje. Rezervace je součástí většího ekosystému Mara-Serengeti, který je známý svou výjimečnou biologickou rozmanitostí a možnostmi pozorování divoké zvěře. Rezervace Masai Mara hostí jeden ze sedmi přírodních divů světa – velkou migraci pakoňů.
Krajina: Masai Mara je spolu s tanzanským národním parkem Serengeti jedním z nejrozmanitějších ekosystémů Afriky s nejúchvatnější divokou přírodou v celé Keni. Otevřené zvlněné pastviny, říční lesy, strmé svahy, akáciové lesy a stálezelené houštiny jsou domovem široké škály živočichů i rostlin. Rezervací protékají také dvě stálé řeky – Mara a Talek.
Divoká zvěř: Masai Mara je domovem nejrůznějších druhů divoké zvěře, včetně takzvané „velké pětky“ (lev, leopard, slon, buvol a nosorožec). Rezervace je známá zejména díky početné populaci lvů a každoroční velké migraci pakoňů, zeber a dalších zvířat mezi Masai Mara a Serengeti.
Velká migrace: Každý rok migrují miliony pakoňů, zeber a dalších býložravců ze Serengeti v Tanzanii do rezervace Masai Mara, kde hledají čerstvé pastviny. Tato migrace je jednou z nejpozoruhodnějších přehlídek divoké zvěře na světě a přitahuje množství turistů a milovníků divoké přírody.
Ptactvo: Masai Mara je rájem pro pozorovatele ptactva, neboť se zde vyskytuje více než 450 druhů ptáků, včetně dravců, vodních ptáků a různých stěhovavých druhů.
Masajská kultura: Návštěvníci rezervace mají možnost seznámit se s bohatou kulturou a tradicemi Masajů. Některé hotely a kempy také umožňují turistům setkat se s komunitami Masajů osobně.
Ochrana přírody: V rezervaci Masai Mara probíhají akce na ochranu přírody, jejichž cílem je zachovat jedinečný ekosystém a chránit jeho obyvatele. Různé organizace a místní komunity spolupracují na ochraně volně žijících zvířat, boji proti pytláctví a podpoře udržitelných postupů v cestovním ruchu.
Safari: Návštěvníci se mohou těšit na vzrušující safari zážitky, včetně projížděk s pozorováním divoké zvěře, safari v horkovzdušném balonu a pěších túr s průvodcem. Tyto aktivity poskytují vynikající příležitosti k pozorování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí.
Počasí: Velká migrace probíhá obvykle od poloviny září do poloviny října, ale může začít už v červenci a trvat až do listopadu. To vše závisí na období dešťů. Leden až únor je obecně považován za období sucha a nabízí nejlepší podmínky pro pozorování divoké zvěře. Od března do května probíhá období dešťů, které může být někdy tak silné, že se některé tábory stanou nepřístupnými. Červen až říjen představuje období sucha s rozptýlenými a krátkodobými přeháňkami. Jedná se o ideální období pro návštěvu, neboť obvykle probíhá migrace. V listopadu a prosinci bývá velmi horko a sucho a zvířata se při hledání vody rozptýlí po rezervaci.
Národní park Amboseli
Národní park Amboseli se nachází v jižní části Keni, nedaleko hranic s Tanzanií. Park je proslulý nádherným výhledem na horu Kilimandžáro, nejvyšší vrchol Afriky, která se nachází za hranicemi v Tanzanii. Amboseli je jednou z nejoblíbenějších safari destinací v Keni. Žijí zde velká stáda slonů a řada dalších divokých zvířat.
Krajina: Národní park Amboseli je proslulý svou malebnou krajinou s rozlehlými savanovými pláněmi, akáciovými lesy a bažinami. Ikonický pohled na slony potulující se na pozadí zasněženého Kilimandžára je nezapomenutelným zážitkem.
Divoká zvěř: V parku žijí nejrůznější druhy divoké zvěře, včetně slonů, lvů, gepardů, zeber, žiraf, buvolů, hrochů a různých druhů ptáků. Proslulý je zejména velkými stády slonů.
Ptactvo: Národní park Amboseli nabízí vynikající možnosti pozorování ptáků. V parku jich žije více než 400 druhů, což z něj činí ráj pro milovníky ptactva.
Kulturní interakce: V okolí parku Amboseli žijí Masajové, jedna z nejznámějších keňských etnických skupin. Některé hotely a kempy umožňují turistům setkat se s komunitami Masajů a seznámit se s jejich zvyky a způsobem života.
Safari projížďky: Návštěvníci se mohou v parku brzy ráno nebo pozdě odpoledne vydat na safari projížďky a pozorovat divokou zvěř i úchvatné scenérie.
Bažiny a mokřady: V Amboseli se nachází řada bažin a mokřadů, které lákají mnoho zvířat a ptáků. Tyto oblasti jsou na rozdíl od okolních vyprahlých plání porostlé svěží zelení.
Ochrana přírody: Park se podílí na různých ochranářských projektech, zejména se zaměřením na slony. Výzkumníci a ochránci přírody často studují slony v parku Amboseli, což z něj činí centrum výzkumu a ochrany slonů.
Počasí: Vzhledem k blízkosti Kilimandžára je počasí v parku obecně horké a velmi suché. Je to způsobeno tím, že vlhký vzduch se soustřeďuje nad horou, kde prší a sněží. V parku prší pouze od dubna do května a od listopadu do prosince. Přestože divokou zvěř zde lze pozorovat po celý rok, nejlepší doba je obecně v období sucha od června do října a od ledna do března. Období dešťů sice nabízí pohledy na nádherné scenérie, ale pozorování zvěře je o něco obtížnější, protože zvířata jsou více rozptýlená.
Národní park Tsavo West
Národní park Tsavo West je jedním z nejstarších a největších národních parků v Keni, rozkládá se na ploše přibližně 9 065 km2. Nachází se v pobřežní oblasti Keni, asi 240 km jihovýchodně od Nairobi, hlavního města Keni. Národní park Tsavo West je součástí chráněné oblasti Tsavo, která zahrnuje také národní park Tsavo East a národní park Chyulu Hills.
Rozmanitá divoká zvěř: V parku žije celá řada divokých zvířat, včetně slonů, lvů, leopardů, nosorožců, buvolů, žiraf, zeber, hrochů a různých druhů antilop. Milovníci ptactva můžou v parku také pozorovat spoustu ptačích druhů.
Lávové proudy a skalní útvary: Národní park Tsavo West je známý svou sopečnou činností. Můžete si zde prohlédnout lávové proudy Shetani, rozsáhlé plochy ztuhlé lávy, která se dostala na povrch při sopečných erupcích. V parku se také nachází skalní útvar zvaný Roaring Rocks, který vydává ve větru strašidelné zvuky.
Prameny Mzima: Jednou z hlavních atrakcí parku jsou přírodní prameny Mzima s křišťálově čistou vodou vyvěrající z pohoří Chyulu Hills. Návštěvníci mohou ze speciální podvodní pozorovací kabiny sledovat hrochy, krokodýly a různé druhy ryb.
Ochrana přírody: Národní park Tsavo West je zapojen do úsilí o ochranu nosorožců a jeho součástí je i chráněná oblast pro nosorožce Ngulia Rhino Sanctuary.
Kráter Chaimu: V parku se nachází sopečný kráter, který nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu. Je to skvělé místo pro pěší turistiku a fotografování.
Jezero Jipe: Jedná se o malé malebné jezero nacházející se na okraji národního parku Tsavo West. Je oblíbeným místem pro pozorování ptáků a safari projížďky na lodi.
Jeskyně a skalní malby: V parku se nachází několik jeskyní a skalních úkrytů se starobylými skalními malbami a archeologickými nálezy, které umožňují nahlédnout do historie regionu a raného lidského osídlení.
Safari projížďky a aktivity: Národní park Tsavo West nabízí vynikající prostředí pro safari projížďky, při nichž si návštěvníci mohou prohlédnout park a pozorovat divokou zvěř v jejím přirozeném prostředí. K dispozici je denní i noční safari s průvodcem.
Národní rezervace Samburu
Národní rezervace Samburu je jedním z méně známých keňských parků, přesto však nabízí naprosto jedinečné zážitky. Bývá méně přeplněná než populárnější keňské parky jako Amboseli a Masai Mara a zároveň nabízí vynikající možnosti pozorování divoké zvěře včetně některých vzácných druhů, které se nikde jinde v Keni nevyskytují. Jedná se o rozsáhlé území skutečně nedotčené divočiny, které je domovem kmene Samburu a kde se nachází největší keňská řeka Ewaso Ng'iro.
Krajina: Na rozdíl od rozlehlých zelených otevřených plání ve zbytku země se sever Keni vyznačuje spíše suchými a polosuchými ekosystémy, včetně suchých křovinatých porostů a skalnatých výchozů, ale také říčních lesů a velkých palem zvaných dumy thébské, které se vyskytují podél břehů řek.
Divoká zvěř: Národní rezervace Samburu je domovem velkého množství divokých zvířat – žijí zde sloni, psi hyenoví i větší dravé kočky, jako je lev, leopard a gepard. Můžete zde také spatřit pět vzácných a endemických druhů, známých jako „Samburská pětka“, mezi něž patří zebra Grévyho, pštros somálský, žirafa síťovaná, přímorožec beisa a antilopa žirafí. Tito jedineční tvorové, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě, si z této skalnaté, drsné a romantické oblasti Keni udělali svůj domov a pro milovníky safari představují velké lákadlo.
Ptactvo: Rezervace je také rájem pro milovníky ptáků, kterých zde bylo zaznamenáno více než 450 druhů včetně sokola Taita a perličky supí.
Kultura Samburů: Samburové jsou stejně jako Masajové kočovný pastevecký kmen, který se pohybuje podle srážek a vyhledává vodu pro svůj dobytek. Návštěva místních kmenů a vesnic, stejně jako návštěva jeskyní Samburu, kde můžete vidět historické skalní umění staré několik století, je skutečně obohacujícím zážitkem.
Safari aktivity: Velbloudí safari v rezervaci Samburu představuje jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Projeďte se touto nedotčenou divočinou na velbloudovi, a využijte tak možnost pozorovat divokou zvěř z bezprostřední blízkosti. A pokud chcete zažít ještě větší dobrodružství, můžete přespat v táboře pro velbloudy, a poznat tak noční buš.
Počasí: Vzhledem k tomu, že se jedná o suchou oblast Keni, nebývají v rezervaci Samburu tak intenzivní období dešťů jako ve zbytku země. Za vrchol safari sezóny se považuje období od června do října, které je chladnější a sušší, takže je snazší najít divoká zvířata, protože se příliš nevzdalují od vodních zdrojů. Rezervaci stojí za to navštívit také od listopadu do dubna během takzvané zelené sezóny. V tomto období je místní krajina díky mírným dešťům svěží a kvete. Jedná se o skvělé období pro milovníky ptáků.