v pondělí 25.11. od 18:00 do 21:00
Katar
O Kataru
v pondělí 25.11. od 18:00 do 21:00
Katar se pyšní bohatou historií, jejíž počátky sahají až do sedmého století. A právě tato hojná historie na vás dýchne kdekoliv, kam se v tomto emirátu vydáte. Přestože je Katar třetím největším producentem zemního plynu, tato skutečnost nemá až tak veliký vliv na změnu původní tváře Kataru, který byl zemí rybářů a lovců perel. Stále tak v této zemi najdete neponičenou přírodu a nekončíčí pouště se zlatavým pískem.
Geografie a administrativní členění
Stát Katar je absolutní monarchií, která leží na stejnojmenném poloostrově v Perském zálivu. Země se rozprostírá na 11 437 km2, jejichž největší část zabírají nekonečné vápencové pouště bez jakékoli zeleně či jezera. Je to právě poušť, která tvoří jedinou pozemní hranici Kataru s jiným státem, konkrétně se Saudskou Arábií. Naopak moře tuto monarchii odděluje od Bahrajnu, Spojených Arabských Emirátů a Íránu.
Katar je tradiční arabská monarchie, kde dědice trůnu, zpravidla jednoho ze svých synů, jmenuje vládnoucí emír.
Podnebí
Katarské podnebí má svá výtazná specifika a jsou pro něj typické poměrně velké rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě. V letních měsících zde mohou teploty atakovat až 50°C, zatímco v zimě se teplota pohybuje jen okolo 25°C. Déšť je pak v Kataru poměrně vzácný a setkáte se s ním jedině v zimních měsících. Naopak velmi častým jevem jsou písečné bouře, které v Kataru řádí hlavně na jaře, kdy v zemi opravdu hodně fouká.
Hospodářství a rozvoj
Katar v současně době vzkvétá hlavně díky těžbě a zpracování ropy a zemního plynu, na které je také celá ekonomika státu značně závislá (na rozdíl např. od Bahrajnu). V roce 2017 došlo k velké diplomatické krizi, kdy Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn, Egypt, Jemen a Maledivy přerušily jakýkoliv diplomatický kontakt s Katarem, a to z důvodu údajného podporování terorismu právě ze strany Kataru.
Tato bohatá země se ale začala více otevírat turistům a zrušila tak vízovou povinnost pro 80 světových zemí, včetně České republiky. Katar tak chce podporovat cestovní ruch a leteckou dopravu do země.
Čas
Časový posun oproti České republice je v zimní období o 2 hodiny více, v letním pak o hodinu více.
Víza
Katar se v roce 2017 začal více otevírat turistům a zrušil tak vízovou povinnost pro 80 světových zemí, včetně České republiky. Povolení pro vstup do země tak získáte ihned po příletu na letišti. Jedná se o o povolení, které je platné 30 až 90 dnů. Po příletu na letiště vás může imigrační pracovník vyzvat k předložení zpáteční letenky a dostatku finančních prostředků (ať už v hotovosti nebo na platební kartě). Jedinou podmínkou pro získání tohoto povolení je platnost cestovního pasu minimálně 6 měsíců od vašeho návratu z Kataru.
Měna a peníze
Oficiální katarskou měnou je katarský rial (zkratka QAR), který se dělí na 100 dirnhamů. Katarské bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 rialů, zatímco mince se dělí na 1, 2, 5,10, 25 a 50 dirnhamů. Směnný kurz s českou korunou je asi 1 QAR = 7 CZK, doporučujeme ale zkontrolovat aktuální směnný kurz před vaší cestou. Směnárny jsou dostupné na letišti, ve většině obchodních centrech a na starém trhu Souq Waqif. Peníze si můžete vybrat také z bankomatů, které najdete doslova na každém rohu. Platbu kartou pak přijímají hotely a lepší restaurace. Pokud chcete vyrazit na trh, nebo se svést taxi, určitě si připravte hotovost.
Ceny v Kataru jsou většinou vyšší v porovnání s cenami v České republice, např. v průměrné restauraci se najíte zhruba za 200 Kč/osoba.
Zdraví a bezpečnost
Zdravotnictví je v Kataru na velmi vysoké úrovni a zájem, zde pracovat, mají zdravotníci z celého světa. V zemi ale nehrozí žádná vážná zdravotní rizika, jediné, co vás na dovolené může potkat je úpal ze slunce či nachlazení z všudypřítomné klimatizace. Pro pobyt v Kataru není nutné mít nějaká speciální očkování, stačí být očkovaný proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. Doporučujeme ale i tak sjednat si kvalitní cestovní pojištění.
Vodu z kohoutku nedoporučujeme vůbec konzumovat, s největší pravděpodobností bude závadná. Pijte tak pouze vodu balenou.
Katar patří k nejbezpečnějším zemím na světě, jelikož téměř na každém rohu najdete kamery. I přes tuto skutečnost ale doporučujeme obezřetnost, co se týče osobních dokladů a peněz. Všechny tyto doklady a peníze mějte vždy pod dohledem, pohybujete-li se v místech s větší koncetrací osob.
Jelikož dominantním náboženstvím v Kataru je islám, dbejte i na pravidla, která toto náboženství udává. Zachovávejte respekt k veřejným státním představitelům a státním symbolům, nikdy nefotografujte místní ženy bez jejich souhlasu a dejte si pozor na vulgární projevy, které jsou trestné.
Elektřina a internet
V Kataru jsou používány elektrické zástrčky britského typu o napětí 220 až 240 V. Pokud tedy disponujete zařízeními s českým typem zástrček, budete potřebovat adaptér pro britský typ.
Internet je v Kataru již velmi rozšířený, ovšem stále se setkáte s určitým omezením, co se týče navštěvovaných webových stránek a míst, kde internet funguje.