dnes 30.10. od 09:00 do 10:30 a od 12:00 do 15:00
Zanzibar, květen 2010
dnes 30.10. od 09:00 do 10:30 a od 12:00 do 15:00
V květnu jsme se, Petra Melková a Bibiana Lukáčová, vydaly do úplně nové destinace souostroví Zanzibar v Indickém oceánu, vzdálené asi 40 kilometrů od východo-afrického státu Tanzánie.
Souostroví Zanzibar tvoří dva hlavní ostrovy Unguja (označovaný jako Zanzibar) 95 × 40 kilometrů a menší Pemba. My jsme se rozhodly poznat hlavní ostrov Zanzibar. Petra si zvolila leteckou společnost Emirates s jedním přestupem v Dubaji. Celková doba letu byla deset a půl hodiny, let z Vídně do Dubaje trval pět a půl hodiny, let z Dubaje do Dar Es Salaam pět hodin.
Jelikož je v Dubaji delší čekání než osm hodin (přílet do Dubaje z Vídně v cca 22:55, odlet z Dubaje do Dar Es Salaam v 10:50), poskytuje letecká společnost Emirates zdarma ubytování v hotelu u letiště, eventuelně lze cestu zpříjemnit stop overem v Dubaji i na delší čas než jednu noc. Servis na palubě Emirates je na nejvyšší úrovni a na letu mezi Dubají a Dar Es Salaam je možné používat mobilní telefony jak k volání, tak k posílání sms.
Bibiana odlétala z Vídně s jedním přestupem v Káhiře. Celková délka letu byla devět a půl hodiny bez přestupu, přičemž časový rozdíl na Zanzibaru je +1 hodina. Let z Vídně do Káhiry trval čtyři hodiny a let z Káhiry do Dar Es Salaam V Tanzánii přibližně pět a půl hodiny. Všechny lety operovala letecká společnost Egyptair.
Na přestup v Káhiře jsem měla cca tři hodiny, takže jsem se vyhnula zdlouhavému čekání na letišti. Díky tomu, že celý let byl operován jednou leteckou společností, všechny palubní vstupenky jsem dostala už ve Vídni. Personál na palubě letadla byl ochotný a strava byla chutná.
Přílet do Tanzánie
Po vystoupení z letadla v Dar Es Salaam – v hlavním městě Tanzánie jsme vyplnily ještě před pasovou kontrolou dva imigrační formuláře, které jsou k dispozici na vyplňovacích stolcích. S vyplněnými formuláři jsme přistoupily k pracovníkovi letiště, který je zkontroloval, zaplatily jsme každá 50 USD za vstupní vízum do Tanzánie a do cestovního pasu jsme obdržely razítko společně s vízy. Následně jsme přistoupily k pasové kontrole a vyzvedly si zavazadla.
Před příletovou halou nás čekal reprezentant letecké společnosti Zanair, který nás dodávkou odvezl na domácí letiště, odkud jsme pokračovaly v cestě dvanácti místným přeletovým letadlem na ostrov Zanzibar, který je autonomním státem Tanzánie.
Na domácím letišti v Dar Es Salaam jsme v kanceláři letecké společnosti Zanair obdržely palubní lístek a v odletové hale počkaly na náš let, který, jak se ukázalo, trval pouhých dvacet minut.
Karibu Zanzibar = Vítejte na Zanzibaru: Baraza Resort & Spa,
Po příletu na Zanzibar nás na letišti čekal reprezentant partnerské cestovní kanceláře Zanzibar Unique, který nás po milém přivítání Jumbo (ahoj) zavezl do hotelu Baraza Resort & Spa – luxusního 5* hotelu, kde jsme strávily další čtyři noci. Ubytovány jsme byly ve vile s bazénem a terasou jen pár kroků od moře a s vlastním přístřeškem na pláži.
Hotel Baraza se nachází v jihovýchodní části ostrova na pláži Bwejuu v krásném prostředí se zahradami a nádhernou klidnou pláží s jemným bílým pískem a tyrkysově modrým mořem.
Snídaně byly podávány bufetovou formou v hlavní restauraci a nutno podotknout, že byly opravdu bohaté, oběd byl servírován jako menu a večeře byly podávány buď formou bufetu anebo servírovány.
Strava na Zanzibary se skládá především z ryb, plodů moře, množství zeleniny a ovoce, přičemž se využívá tradiční zanzibarské koření, které si sami pěstují, jako je například kari, zázvor, šafrán, koriandr a další. Zanzibar je také nazýván Ostrovem koření. Přímo u bazénu se nachází restaurace s barem, kde se také servíruje popolední čaj. Několikrát do týdne si můžete poslechnout místní hudební skupinu. Součástí hotelu jsou i tradiční lázně Frangipani Spa s kvalitními službami, tenisový kurt, fitcentrum a centrum vodních sportů.
Hotel Baraza poskytuje svým klientům oázu pokoje a intimity spolu s velmi přátelským a osobním servisem s tím, že hotel má v nabídce třicet samostatných vil. Proto ho doporučuji klientům, kteří by chtěli strávit klidnou a oddychovou dovolenou v luxusu na krásné pláži, a i rodinám s malými dětmi.
Hotely Baraza a Breezes
Mimo odpočinku jsme během pobytu v hotelu Baraza stihly navštívit i hotel Breezes patřící jedné rodině společně s hotely Baraza a Palm, které stojí hned vedle sebe. Hotel Breezes tvoří několik individuálních dvoupodlažních pavilonů s různými typy pokojů rozprostírajících se v bujných tropických zahradách. Poskytuje maximální soukromí a samozřejmě i nefalšovaný luxus. Je také vhodný pro rodiny s dětmi.
Více informací o hotelu Baraza naleznete zde a další informace o hotelu Breezes jsou k dispozici zde.
Absolvovaly jsme i výlet pod názvem Prison Island & Spice Tour, který jsme si domluvily v hotelu Baraza. Nejdříve jsme navštívily farmu, po které nás místní průvodce provedl a ukázal, jaké a jak se pěstují jednotlivé druhy koření na ostrově Zanzibar.
Během vysvětlování nám místní chlapec upletl z palmových listů různé dekorace a perličkou bylo určitě šplhání na kokosový ořech s tradiční písní a zvuky, při kterém jsme měly možnost ochutnat určitě ten nejčerstvější kokosový ořech. Na závěr prohlídky jsme si pochutnaly na čerstvém ovoci a samozřejmě jsme měly možnost koupit si různé koření, ale i mýdla a vonné olejíčky, které vyrábějí z květů.
Následně jsme se dopravily do hlavního města Stown Town, z kterého jsme se loďkou přesunuly na Prison Island, kde kdysi sídlila věznice a potom hotelový resort, ale dnes je to místo, kde najdete nádhernou bílou pláž a velké množství obrovských želv, s kterými se můžete vyfotit a nakrmit je. Kousek od ostrova jsme si poté vychutnaly šnorchlování s bohatými korály a podmořským světem.
Hotel Palms
Mezi hotely Baraza a Breezes se nachází hotel Palms, ve kterém jsme strávily jednu noc. Je to exkluzivní malý resort jen se šesti samostatnými vilami v soukromí, přímo stvořený pro novomanžele nebo dvojice preferující pohodlí a soukromí.
Rozprostírá se sice na malé ploše, ale určitě tam najdete soukromí a to i vzhledem k tomu, že v resortu nejsou akceptovány děti do šestnácti let. Restaurace a bar se nacházejí přímo na pláži a poskytují jedinečný výhled na oceán a západ slunce. Je dekorovaný v jiném stylu než hotel Baraza a to v tradičním zanzibarském stylu se slaměnou střechou, tradičním dřevěným nábytkem a obrovskou vyvýšenou postelí. Palms nabízí klientům pobyt s all inclusive tak, aby o Vás bylo maximálně postaráno.
Pro více informací o hotelu Palms klikněte zde.
Prales Jozani Forest: Mchanga Lodge, Bluebay Beach Resort, Sultan Sands Island Resort, Shooting Star Lodge, Azanzi
Z hotelu Palms jsme se přestěhovaly na severovýchod ostrova do hotelu Mchanga Lodge. Po cestě jsme navštívily prales Jozani Forest. Prohlídku jsme absolvovaly s místním průvodcem. Nejdříve nás provedl po pralese s obrovskými mahagonovými stromy a jinými dřevinami, kde nám popovídal i o troše historie tohoto unikátního lesa. Potom jsme se přesunuly na druhou stranu, kde jsme v korunách stromů pozorovaly množství opic Red Colubus, které jsou pro Zanzibar typické a zajímavé jsou tím, že mají na rukou pouze čtyři prsty, což je pro opice ojedinělé.
Odtud jsme se posunuly do třetí části naší prohlídky a ta zahrnovala přechod přes les po dřevěných chodnících, kde rostou tři druhy mangrových stromů. Bylo to velmi zajímavé
a i poučné. Po prohlídce Jozani Forest jsme navštívily a prohlédly si několik hotelů na severovýchodě. Pláže jsou na celém ostrově Zanzibar jedinečné s jemným bílým pískem
a tyrkysovým mořem.
Nejdříve jsme navštívily luxusní hotely skupiny Bluebay a to Bluebay Beach Resort a Sultan Sands Island Resort nacházející se těsně vedle sebe a poskytující širokou paletu ubytování v tropických zahradách množstvím palem v dvojpodlažních pavilonech a množstvím kvalitních služeb. Jsou to kapacitně rozsáhlejší a živější resorty v africkém stylu, a proto jsou vhodné pro všechny – pro dvojice stejně jako pro rodiny s dětmi nebo skupiny přátel.
Naopak maximální soukromí najdete v hotelu Shooting Star Lodge, což je menší resort rozprostírající se mezi palmami na kopci s jednotlivými vilami v tradičním africkém stylu, přičemž každá z nich má svůj individuální přístup k pláži.
Navštívili jsme také resort Azanzi, který je navržený v jedinečném stylu s krásnými dekoracemi. Vychutnat si zde můžete krásné západy slunce a to i z restaurace, která se nachází na terase přímo na pláži. Výjimečností hotelu jsou prosklené kajaky – ty jsou jediné na Zanzibaru.
Na ostrově najdete množství hotelů a resortů, ve kterýchsi užijete maximální soukromí a pokoj a klienti zde tak prožijí klidnou a oddychovou dovolenou.
Hotel Mchanga Lodge
Druhou část pobytu jsme strávily v hotelu Mchanga Lodge, kde jsme byly ubytovány tři noci v zahradním bungalovu. Je to taktéž malý resort v zahradě obklopený palmovým hájem, který je jako stvořený pro dokonalý oddych v nenáročných podmínkách a dokonalém tichu. Samozřejmě, že Matemwe pláž je stejně jako na celém ostrově nádherně bílá s množstvím mušlí.
Restaurace i bar se nachází přímo na pláži v písku a určitě si při večeři vychutnáte mimo jídla i západ slunce. Zpestřením pobytu v Mchanga Lodge je i pozorování místních lidí v dopoledních hodinách během odlivu, kteří dále od pobřeží sbírají různé mořské produkty. Poblíž hotelu se totiž nachází místní vesnička.
Unikátem je i to, že hotel je strážen typickými a pravými africkými Masaji. Pobyt si můžete zpestřit i jízdou na kole po pláži, avšak doporučuji tak udělat zavčas ráno při odlivu, kdy slunce až tolik nepálí.
Velmi oblíbené je šnorchlování u blízkého privátního ostrova Mnemba, které jsme také absolvovaly. Z vesničky Matenwe se loďkou dopravíte na místo, které je chráněno jako přírodní podmořská rezervace s opravdu bohatým podmořským světem a když budete mít štěstí tak jako my, uvidíte a možná si i zaplavete s delfíny.
Stone Town – hlavní město Zanzibaru
Poslední den našeho pobytu jsme strávily ve starobylém hlavním městě Zanzibaru – Stone Townu neboli Kamenném městě. Je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mísí se zde prvky africké, arabské, indické i evropské architektury. Klidně by se však mohlo jmenovat i Bludiště. Je to půvabná spleť klikatých uliček, některé mají jen pár metrů, po jiných kráčíte kilometry.
Většina ulic není označená tabulkami a pravděpodobně nemají ani jméno. Orientujete se podle domů, obchůdků či křižovatek. Ve Stone Town zaručené zabloudíte a to i po několika dnech, kdy se vám bude zdát, že se v té spleti už vyznáte, pokud si tedy samozřejmě neseženete místního průvodce tak, jak jsme to udělaly my. V takovém případě následuje čtyř hodinová prohlídka městem, tak se na ni připravte. A to je na tomto městě, vytrhnutém z jiného století, to nevzrušující. Průvodce se nám maximálně věnoval a dal nám i tipy na nákupy.
Během celého pobytu jsme měly krásné slunečné počasí krom jediného dne, kdy nám trochu sprchlo a bylo pod mrakem, a to i navzdory tomu, že toto období se považuje za mimosezónní s množstvím srážek a většina hotelů je zavřených. Teploty se pohybovaly přes den okolo 30 – 32°C a moře bylo krásně vyhřáté, což na Zanzibaru platí po celý rok. Sezóna začíná v červnu a nejvyšší denní teploty jsou v měsících listopad až únor.
Poslední noc strávila Petra ve Stone Town, zatímco Bibiana díky brzkému rannímu odletu z Dar Es Salaam, musela přespat v hotelu kousek od letiště v Dar Es Salaam.
Stone Town má své kouzlo i po západu slunce. Nejprve jsem se vydala pozorovat západ slunce z nejvyhlášenějšího místa a to Africa House, kde v baru ve třetím poschodí máte nádherný výhled na zapadající slunce na horizontu.
Po setmění mi to nedalo a rozhodla jsem se vyzkoušet místní atrakci, trh s úlovky místních rybářů. Každý den vyplouvají brzy ráno, aby brázdili vody Indického oceánu, večer pak své úlovky připraví na grilu a na prostranství u moře se koná velký večírek. Ochutnat můžete krevety, langusty, chobotnice, tuňáka a plno dalších ryb, jako přílohu podávají kokosový chléb, placky nebo hranolky a zapít vše můžete čerstvě vylisovanou šťávou z cukrové třtiny ochucenou zázvorem. Neuvěřitelný zážitek.
I po setmění je ve městě bezpečno, nemusíte se bát. Ráno mě pak řidič vyzvednul v hotelu
a odvezl na místní malé letiště. Cesta ze Stone Town na letiště trvá pouhých deset minut. ZanAir letěl na čas, v Dar Es Salaam jsem se pak jen přemístila z domácího terminálu na mezinárodní, kde jsem se odbavila na svůj let do Dubaje. Vyplníte odletovou kartičku, kterou předáte na pasové kontrole, žádné další formality nejsou potřeba.
Stopover v Káhiře – Bibiana
Letecká společnost Egyptair nabízí možnost zastávky – stopoveru v Káhiře s přenocováním a programem prohlídek, který jsem také absolvovala na cestě zpět. Na letišti v Káhiře mě čekal zástupce Egyptairu, který mě provedl pasovou kontrolou (zahrnuje i koupi vstupních víz). Před příletovou halou poté přivolal šoféra místní cestovní kanceláře Kamak Travel, který mi zajistil transfery do hotelu i z hotelu na letiště a také prohlídku města a návštěvu pyramid v Gíze s průvodcem.
Káhira je město, které vás určitě osloví a zalíbí se vám, najdete zde množství významných památek, navštívíte tradiční výrobny vonných olejů, předvedou vám, jak se vyrábí nejstarší papír z papyrusu, nebo si můžete zakoupit pravou egyptskou bavlnu.
Cesta zpět byla stejně jako cesta tam velmi příjemná a zdála se poměrně krátká i díky tomu, že jsem v Káhiře přenocovala a let z Káhiry už trvá jen čtyři hodiny.
Stopover v Dubaji – Petra
Letecká společnost Emirates nabízí možnost stopoveru v Dubaji, maximální délka může být 96h/4 dny. Využila jsem tuto možnost a strávila v Dubaji čtyři noci. Při svém pobytu jsem si nemohla nechat ujít návštěvu akvaparku v hotelu Atlantis.
Skvěle strávený den, při teplotě 45°C ve stínu, co jiného také dělat. Množství atrakcí v podobě tobogánů, umělé řeky s peřejemi, vodopády a vlnami. Nesmím zapomenout na největší zážitek a to skluzavku The Leap of Faith, která je vysoká 27,5 metrů, dlouhá 61 metrů a katapultuje vás do průhledného tunelu, který je obklopen lagunou ve které plavou žraloci, manty a pestrobarevné rybičky. Při jízdě křičí snad každý, ale adrenalinový zážitek je to neuvěřitelný a stojí za to.
Dále jsem navštívila nejvyšší budovu světa Burj Khalifa (828 m), rezervace dopředu je lepší. Výhled ze 124 patra je také zážitek, prohlédnete si historii stavby budovy a výhled můžete obdivovat i z otevřené terasy. Nedoporučuji těm, co mají strach z výšek.
Hned u Burj Khalifa je největší nákupní centrum Dubai Mall. Strávit se zde dá i několik dnů, hlavně aby nedošly peníze. Aby konkurovali nákupnímu centru Mall of the Emirates, kde se nachází lyžařská sjezdovka, postavili si ledové kluziště ve stylu hokejového hřiště.
Metro, které postavili v rekordním čase, je neuvěřitelně moderní, čisté a vyladěné do posledního detailu. Projela jsem se s ním do Dubai Marina, kde v pozdním odpoledni můžete posedět v restauracích, které lemují přístav, osvěžit se ledovým nápojem nebo vyzkoušet tradiční shishu. Dubaj je tak neuvěřitelně pulzující moderní město, že stojí za návštěvu. Pro mě to byl již druhý pobyt a určitě se vrátím znovu. Je zde stále co objevovat.
Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cest inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktuje mě na tel. čísle +420 724 065 777 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Petra Melková