v pondělí 25.11. od 08:00 do 14:00
Maledivy červenec - srpen 2022, Radka a Pavlína
v pondělí 25.11. od 08:00 do 14:00
S kolegyní Pavlínou jsme vyrazily 27. července 2022 na služební cestu na Maledivy, abychom otestovaly dva tamní nové resorty. Odlétaly jsme z Prahy v odpoledních hodinách s leteckou společností Emirates a oba úseky cesty jsme absolvovaly v business class. Díky tomu jsme dorazily do naší cílové destinace Malé relativně svěží a odpočaté. Let z Prahy do Dubaje trval necelých 6 hodin a návazný let z Dubaje na Maledivy pak 4 hodiny. Pro přílet na Maledivy je třeba mít vyplněný online formulář Imuga, který mohou požadovat na check-inu v Praze i na Maledivách, ale náš QR kód nikdo nekontroloval, kontroly probíhaly spíše namátkově. Po příletu na Maledivy a vyzvednutí zavazadel nás již očekávali reprezentanti hotelu Joali Being a přepravili nás pohodlným automobilem na nedaleký zcela nově otevřený terminál pro odlety hydroplánů. Resort Joali Being měl již, jako jeden z mála resortů, salonek hotový a my jsme patřili k jedním z prvních cestujících, kteří se v tomto salonku mohli občerstvit. Za půl hodiny byl už náš hydroplán připravený k odletu. Měly jsme to štěstí, že jsme letěly privátním hydroplánem, kde je jen 8 kožených sedadel a pohodlí je mnohonásobně vyšší než v běžném hydroplánu. Samotná cesta na resort trvala jrn 40 minut a byla velice příjemná.
Po příletu na resort hydroplán zaparkoval přímo u arrival jetty a náš pobyt na prvním ze dvou resortů mohl začít. Na ostrově jsme měly naplánované 4 noci, což byla ideální doba pro dostatečné prozkoumání ostrova a vyzkoušení různých aktivit, které ostrov nabízí. Jelikož je resort Joali Being wellbeing resortem, prvním svého druhu na Maledivách, připravil pro nás personál hotelu skvělý program plný aktivit a cvičení. Nakonec nám ani nevadilo, že počasí na přelomu července a srpna nebylo tento rok takové, jak jsme byly za posledních 10 let v této destinaci zvyklé. Více nám pršelo, sluníčko se ukázalo jen občas, ale pro pobyt na tomto ostrově to vůbec nevadilo, protože bylo stále co dělat.
Naše Jadugar (takto nazývají na tomto ostrově butlera/butlerku) nás odvezla přímo do naší plážové vily s bazénem, která se stala na 4 noci naším druhým domovem. Velmi jsme oceňovaly design a styl, ve kterém je celý resort vystavěn, s důrazem na jednotlivé detaily a s ohledem na příjemný pocit z pobytu v něm. Po našem příjezdu jsme si odpočinuly na pláži a odpoledne jsme navštívily Ocean Sala, kde jsme si společně se zaměstnanci Marine centra vyzkoušely, jak probíhá péče o korálový útes v okolí ostrova. Od pěti hodin odpoledne nás čekala hodina meditace s úžasnou indickou terapeutkou ve velkolepé meditační místnosti Lotus v centru Core. Následující den ráno jsme se do Ocean Sala vrátily, tentokrát na hodinu ranní jógy při východu slunce. Byl to úžasný zážitek, navíc korunovaný pozorováním delfínů, kteří připlavali až k ostrovu zrovna po naší hodině. Z mnoha aktivit, které resort nabízí, ať už zdarma, či za poplatek, jsme vyzkoušely také ranní běh okolo ostrova (nezdá se to, ale uběhly jsme prakticky jedním kolečkem téměř 4 kilometry), také Hiit a v plánu jsme měly i tenis, ale ten nám bohužel nevyšel, protože začalo pršet. Také jsme každý den navštěvovaly místní Spa Areka, kde jsme hojně využívaly možnost relaxace po tréninku v sauně, páře a relaxačním bazénku. Tato část lázní je přístupná během dne pro všechny, kdo mají zájem, není třeba se objednávat a má vlastně 2 totožné části, jednu pro ženy a druhou pro muže. Samozřejmě jsme vyzkoušely i místní masáže, která nás nadchly. Po náročné cestě to byl balzám na duši. Pro ty, kteří se ještě více chtějí oddat relaxaci a dopřát svému tělu maximální péči, jsou určeny prostory pro vodoléčbu Kaashi s velkou saunou, párou, solnou jeskyní a bazénkem pro hydroterapie s terapeutem. Po terapii v Arece nebo Kaashi, či kdykoli jindy, si můžete vychutnat čaj přímo na míru Vašim potřebám v Aktaru, což je herbologické centrum resortu a současně krásná čajovna v přírodním dekoru. Jsou zde pořádány i různé workshopy, kde se mohou hosté naučit více o bylinkách a jejich účincích přímo od mistrů ve svém oboru.
Pobyt jsme měly rezervovaný s polopenzí, tedy snídani a večeři. Na snídaně i večeře jsme chodily do restaurace Flow, která je propojením tří originálních kuchyní – veganské a vegetariánské Plantae, pescetariánské Su a zdravé kuchyně B´Well. Hned v sousedství je také restaurace Mojo, která má uvolněnější atmosféru a je u bazénu. Ta je vhodná kupříkladu na obědy, nebo pokud bychom měly chuť třeba na pizzu, či těstoviny, tak tyto pokrmy zde najdeme a je možné sem zavítat i na večeři. Skvělé bylo i to, že u všech jídel v jídelním lístku jsou uvedeny i kalorické hodnoty pokrmů, a také jsou označeny pilíře, pro které je jídlo vhodné (mikrobiom, mysl, kůže a energie). Na těchto pilířích je postaven i koncept celého resortu, kdy je možné se zaměřit na jeden z pilířů, nebo na nějakou jejich kombinaci, a tím zlepšit celkový stav organismu.
V den našeho odletu jsme mohly setrvat až do odletu hydroplánu v naší vile. Jakmile byl hydroplán u ostrova, naše Jadugar nás vyzvedla a buggy nás odvezla k jetty, kde už byla připravená naše zavazadla. Náš pobyt v Joali Being byl u konce, ale krásné vzpomínky nám zůstanou. Obě z nás jsme Maledivy navštívily již několikrát, ale tento resort byl opravdu speciální a svým pojetím jiný než ostatní resorty, cítily jsme se skutečně odpočaté a nabité pozitivní energií.
Po příletu do Malé jsme se přesunuly na vnitrostátní terminál, který je defacto součástí mezinárodního. Náš let měl pár desítek minut zpoždění, tak jsme byly uvedeny do všeobecného salónku. Zde si můžete dát malé občerstvení, kávu a je zde i wi-fi na kód.
Nyní nás čekal přelet na ostrov Kaadedhdhoo, kde menší místní letiště a letí se tam vnitrostátní linkou asi 1,5h. Po příletu na nás čekal zástupce hotelu Raffles Maldives a odvezl nás buggy do malého přístavu. Pak už zbývala jsem cesta rychločlunem cca 20min. Resort je jeden z nejvzdálenějších na Maledivách a pokud někomu nevadí dlouhá cesta, čeká Vás skvělý zážitek. Na ostrově je jen 16 plážových vil a 20 nadvodních. Každá vila má bazén a maximální soukromí. Byly jsme uvítány v na mole našimi 2 butlery. Ti nás seznámili s chodem ostrova a odvezli rovnou do vily. Plážová vila je opravdu velmi prostorná vč. vekonvní koupelny, bazénu, terasy a vlastními lehátky na pláži. Na večeři jsme zavítaly do hlavní hotelové restaurace. Vybírat můžete z restaurace Thari, Firepit (grilované speciality na pláži) nebo z Yuzu, která se nachází u vodních vil.
Ráno nás čekalo sluníčko a tak nádherná bílá pláž, jakou jsem už dlouho nikde neviděla. Nemohla jsem se odtrhnout, ale měly jsme domluvenou lekci jógy a tak jsme pospíchali do relax zóny. Tu jsme ten den navštívily ještě jednou, na balijskou celotělovou masáž, kterou můžeme vřele doporučit. V programu jsme měli během dopoledne ještě šnorcholání s butlerem na místním reefu a to jsem si nemohla nechat ujít. Zatímco se Radka slunila na pláži a testovala pro Vás kvalitu lehátek, já jsem si obula ploutve, nasadila brýle a šnorchl a jala se objevovat svět pod vodou. A mohu říci, že to předčilo má očekávání. Z několika minulých návštěv znám již koráli, které jsou bílé a ne moc lákavé, ale zde je útes jen několik málo metrů od pláže a od první chvíle, co se ponoříte, sledujete "akvárko". Obrovské množství ryb, barevné koráli, želvy, útesoví žraločci, barakudy....ani nevím, jak se všechny ty rybky jmenují, ale zde se to musí zažít na vlastní kůži. Odpoledne jsme měly naplánovvanou prohlídku ostrova. Slečna z PR nás provedla po ostrově a následně zavezla k vodním vilám. K těm se totiž nelze dostat "suchou" nohou. Vodní vily jsou totiž vystavěny odděleně v oceánu a mezi nimi a ostrovem jezdí na vyžádání rychločlun. Cesta tedy trvá jen pár minutek. Hosté z obou částí ostrova mohou využívat restaurace i zázemí navzájem.
Zbytek dne jsme strávily na pláži, ve vile, u bazénu a relaxovaly. Večer jsme pak byly pozvány na excelentní večeři i resort manažerem a mohly jsme ochutnat typicky indickou kuchyni i lobstra. Z nabídky restaurace si vybere opravdu každý a nám zde velmi chutnalo.
Druhý den nám dopoledne zase pršelo, tak jsme odpočívaly ve vile. Odlet byl plánovaný na 18:10, z resortu jsme odjížděly okolo 16h. Odlet byl bohužel zpožděný kvůli silnému větru a tak jsme čekaly skoro 2h v salónku na místním letišti. Po příletu do Malé jsme měly obejdnaný VIP salónek - CIP lounge. Zde odevzdáte zavazadla a pasy a vše již zařídí obsluha lounge. Když je čas jít do letadla, sjedete výtahem rovnou na plochu letiště, odkud Vás již privátním vozem odvezou k letadlu. Vyhnete se tam celému procesu odbavení a čekání v gatu. Místo toho si můžete dát kávu a něco dobrého a čekat v klidu. :)
Po příletu do Dubaje nás čekalo zase 6h obligátní čekání na přípoj do Prahy. Ale zakoupily jsme si Terminálový hotel. Jeho zástupce nás čekal hned u východu z letadla, doprovidl nás na recepci a cca za 30min od přistání letadla jsme již byly v pokoji a mohly spát. Ráno stačí když jste hodinu před odletem v gatu. Zpáteční cesta v business class nás zase pěkně osvěžila a my mohly zase naskočit do pracovního procesu. Těšíme se zase za rok na další společnou cestu.