today 21.11. from 10:00 to 14:00
Turecko
Skloubení antické a orientální kultury
today 21.11. from 10:00 to 14:00
Turci mají být na co pyšní - dva ze sedmi divů starověkého světa, pulsující města protkaná orientální kulturou, či lahodná kuchyně nabízející vedle kebabu a baklavy mnoho dalších chutných pokrmů. To i mnoho dalšího rozhodně stojí za vyzkoušení.
Bodrum
Přístavní městečko láká návštěvníky na antické památky či procházku podél Egejského moře s možností občerstvení v jedné z mnoha kaváren či restaurací. Mezi hlavní místa, která stojí za návštěvu, patří dominanta Bodrumu - hrad sv. Petra, antický amfiteátr, nebo vykopávky Mauzolea, původně monumentální hrobky vystavěné pro kárijského vládce Mausóla II.. Mauzoleum v Halikarnassu (dnešní Bodrum) prý patřilo mezi původních sedm divů světa a později zavdalo název všem mausoleím. Stavba vysoká 45 m se bohužel v 15. století důsledkem zemětřesení zřítila a v dnešní době můžete obdivovat její pozůstatky.
Krásu antického města si můžete užít i z mořské hladiny během plavby podél stejnojmenného poloostrova a vychutnat si tak pohledy na rybářské vesničky, olivové háje a poklidné zátočiny.
Antický Efes
Dnes již zaniklé, v dějinách však významné řecké město Efesos, upoutá Vaši pozornost nespočtem antických památek, prostřednictvím kterých na Vás dýchne atmosféra řeckých myslitelů, matematiků a umělců. Na území tohoto města se kdysi nacházel úchvatný Artemidin chrám, věnovaný bohyni lovu Artemis a patřící mezi sedm původních divů světa. Dnes si sice můžete prohlédnout už jen jeho zbytky, přesto je však v Efesu k vidění spoustu krásných staveb. Vždyť se jedná o nejlépe dochované antické město ve Středomoří. Od roku 2015 je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Pamukkale
Terasovitá jezírka, jejichž název v překladu zní ,,Bavlněný hrad“, patří mezi největší turistická lákadla v celém Turecku. A není se čemu divit. Kaskádovitá jezírka vznikají díky minerálním pramenům, které vyvěrají ze svahu nad jezírky, stékají dolů a postupně se ochlazují, čímž vzniká travertin, usazenina bohatá na vápník. Přírodní bazénky přímo vybízejí ke koupeli, ta je v nich ale bohužel zakázaná. Dokonce se v areálu chodí naboso, aby docházelo k co nejmenší destrukci travertinových útvarů.
Pokud Vás ale průzračná jezírka nalákají ke koupeli, nezoufejte. Můžete navštívit Kleopatřiny lázně, ve kterých máte možnost se vykoupat v zatopené antické ulici přímo u termálního pramene.
Když už budete v Pamukkale, určitě nezapomeňte na návštěvu antického města Hierapolis, které se rozprostírá nad jezírky a je společně s Pamukkale zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Kappadokie
V tureckém středozemí se rozprostírá úchvatná krajina s impozantními skalními útvary sopečného původu, připomínající komíny, naleznete zde však i podzemní města a údolí, nad kterými se vznáší nespočet pestrobarevných horkovzdušných balónů. Oblast Kappadokie má velmi bohatou historii. Podle některých zdrojů bylo toto území osídleno už v 6. tisíciletí př. n. l., postupně se v kappadockém kraji vystřídalo nespočet kmenů a národností, až po přelom letopočtu, kdy se na tomto území usadili křesťané, kteří se zde ukrývali v podzemních městech a do sopečných útvarů vytesávali kostely. Území bylo obýváno až do počátku 20. století, kdy mezi Řeckem a Tureckem došlo k výměně obyvatelstva, a proto byli řečtí křesťané, tehdejší obyvatelé Kappadokie, přesunuti. Oblast kolem města Göreme v Kappadokii je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Pokud se na exkurzi do Kappadokie rozhodnete vydat z okolí Bodrumu, počítejte s několikahodinovou jízdou (autobusem přes 10 hodin), během které se Vám ale naskytnou úchvatné výhledy na tureckou krajinu, a budete tak mít možnost na vlastní oči spatřit, jak vypadá pravý život v Turecku.
Istanbul
Toto město ležící na dvou kontinentech bezpochyby stojí za návštěvu. Ačkoliv je od Bodrumu poměrně vzdálené, byl by hřích ho zde alespoň nezmínit. Největší, často mylně považované za hlavní, město Turecka toho má k nabídnutí opravdu hodně. Mešita sultána Ahmeda známá především pod názvem Modrá mešita, byzantský chrám ze 6. století Hagia Sofia, Velký bazar či Galatská věž… to je jen ochutnávka těch nejpopulárnějších památek v bývalém Konstantinopoli. Další možností, jak poznat tuto metropoli z různých úhlů, je plavba lodí po průlivu Bospor, který odděluje evropskou část Istanbulu od té asijské.