today 21.11. from 08:30 to 17:00
Tanzania
Národní park Serengeti
today 21.11. from 08:30 to 17:00
Základní informace
Zavřete oči a představte si první, co vás napadne, když se řekne Afrika. Je dost pravděpodobné, že obrázek, který jste vylovili ze své paměti, pochází právě z národního parku Serengeti v Tanzanii. Jde totiž o jednu z nejvíce fotografovaných a natáčených rezervací v Africe, a to z dobrého důvodu. Zdánlivě nekonečné pláně, hustá populace divoké zvěře, autentický klid a nádherné počasí z ní dělají fantastickou safari destinaci, která se v posledním desetiletí stala vyhledávanou položkou v itinerářích všech neohrožených cestovatelů z celého světa. Zdaleka největším lákadlem je každoroční masivní migrace pakoňů a zeber, která park v pravidelných intervalech proměňuje ve skutečně impozantní podívanou.
V NP Serengeti poletuje zde přes 500 druhů nejrůznějšího ptactva a dalších více než 70 druhů zvířat se pohybuje na zemi. Samotný park patří v Africe k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším a jako takový se dostal krátce po svém založení v roce 1951 na seznam světového dědictví UNESCO jako přírodní památka. Představte si úsek neporušené přírody o velikosti pětiny České republiky. Teď do své představy nasázejte přes 2 miliony divokých zvířat. Neuvěřitelná představa, že ano? Ale přesné takový je Národní park Serengeti.
Historie parku
Název Serengeti pochází z masajského slova „siringet“ neboli nekonečná pláň. Původně zde pobývali dávní lovci a pastevci. Centrální část Serengeti byla v roce 1929 vyhlášena rezervací. V roce 1951 se rezervace stala prvním národním parkem na území Tanganiky. V té době byl součástí parku i kráter Ngorongoro. V roce 1959 došlo k dalším změnám – část planin a vrchovin Serengeti byla vyjmuta a připojena k chráněné oblasti Ngorongoro, zatímco na severu a jihu bylo území parku rozšířeno, aby poskytlo větší ochranu migraci pakoňů.
Geografické informace
Park se nachází v severní Tanzanii a zahrnuje rozsáhlé území o rozloze přibližně 14 763 km2, takže jde o největší tanzanský národní park. Serengeti se skládá ze tří odlišných vegetačních oblastí – Severní Serengeti, Planiny Serengeti a Západní koridor. Kterou z částí parku navštívíte, bude záležet na tom, kde v době vaší cesty zrovna probíhá migrace zvěře.
Typické jsou pro něj obrovské, nekonečné roviny, které se táhnou na míle daleko. Z rozlehlých rovin však jako kopečky vystupují i tzv. „kopjes“ - kusy skal tvořené z ruly a žuly. A jelikož je park složitým a velkým ekosystémem, na jeho území může návštěvník nalézt travnaté savany, bažiny i vlhké močály.
Severní Serengeti – V severních lesnatých oblastech se pakoně pohybují většinou od června do října, aby se napásli delšími travinami, které zde rostou. Přestože se jedná o místo, které lze navštívit po celý rok, nejlepší období je od června do října.
Planiny Setengeti – Jižní travnaté pláně jsou jedny z nejúrodnějších a nejvýživnějších přírodních pastvin na světě. Vznikly před 3-4 miliony let, kdy zvlněnou krajinu pokryl popel ze sopek ve vrchovině Ngorongoro. Když v listopadu začne období krátkých dešťů, přesouvají se pakoně ze severních lesů na jih. Nejúžasnější podívaná se odehrává v únoru/březnu, kdy během 3–4 týdnů rodí 90 % samic pakoňů a každý den zaplavují pláně tisíce novorozených mláďat. Pakoně mohou na pláních zůstat i několik měsíců. Když přestane pršet, pláně rychle vysychají a stáda se stěhují na západ a sever. Jejich odchod v květnu/červnu představuje další úchvatné představení. Ideální doba na návštěvu jižních plání je tedy od prosince do května, kdy se zde zdržuje migrující zvěř.
Západní koridor – Za běžných podmínek tudy prochází migrující zvěř mezi červnem a červencem, kdy opouští suché pláně na jihu. Tuto oblast proslavili především obří krokodýli nilští žijící v řece. Dorůstají délky až 6 metrů a jsou neodmyslitelně spjati s velkou migrací.
Údolí Seronera se nachází mezi jižními pláněmi a severními lesy. Protéká tudy řeka Seronera, od níž je odvozen název oblasti. Díky celoročnímu zdroji vody je tato oblast nejspolehlivějším místem pro pozorování divoké zvěře. Můžete zde spatřit mnoho druhů volně žijících zvířat, včetně žiraf, buvolů, buvolců modrých i stepních, antilop vodních, impal, bahnivců, lesoňů, dikdiků, hrochů, krokodýlů, prasat bradavičnatých a rozmanitých druhů ptáků. Žijí zde také velké smečky lvů a klany hyen skvrnitých.
Zažijte uchvacující pohled na tisíce migrujících zvířat
Ač se to může zdát k neuvěření, na světě stále ještě existují místa, kde můžete vidět, jak se dvoumilionové masy zvířat valí napříč neporušenou krajinou. Řeč je o místě zvaném Serengeti – nejstarším národním parku v Tanzánii. Můžete zde vidět, jak se statisíce zvířat pohybují skrz africké pláně, pod jejich nohama se zvedají mračna prachu z vyprahlé letní půdy a zvířata běží do míst, kde půda nebude tak vyschlá a poskytne jim tolik vytouženou potravu. Běží do míst, kde je voda a z ní vychází nový život, vyrůstá z ní nová tráva, na které se zvířata mohou pást a díky tomu sílit a plodit své potomky. To je koloběh života, který je rok, co rok k vidění v národním parku Serengeti.
Každoročně se obrovská stáda zvířat stěhují z jednoho koutu parku na druhý – podle toho, která část je úrodnější. Tisícihlavá stáda pakoňů, zeber a dalších zvířat ve snaze opatřit si potravu často putují zběsilým tempem desítky kilometrů. Tragickým se jim však může stát přechod říčních toků, kde na svou příležitost číhají říční predátoři, například krokodýli. Těm začínají skutečné hody, jakmile se první odvážný býložravec vrhne do hlubin řeky, a za ním se již bezhlavě valí stovky a tisíce dalších kusů. Ve spárech řeky však najde smrt jen nepatrná část celého stáda.
Natáhněte ruku a dotkněte se hřívy lva
Zvířata v parku jsou na návštěvníky ve vozech zvyklá, a proto se nebudou bát přiblížit se až úplně k vozu. Ti odvážnější z vás tak budou mít možnost natáhnout ruku a dotknout se srsti skutečného divokého zvířete. Dejte si však pozor abyste nevystoupili během svého výletu z vozu – kvůli bezpečnosti návštěvníků je to v celém národním parku zakázáno.