on Monday 25.11. from 08:30 to 17:00
Maroko
Maroko
on Monday 25.11. from 08:30 to 17:00
Marocké království, nejbližší bod kontaktu Evropy s Afrikou, je domovem četných pozůstatků fénické, římské, kartaginské, portugalské a španělské kultury. Tato země kontrastů a rozmanitosti nabízí nepřeberné množství zajímavých míst – od římských ruin Volubilis, berberských vesnic a domů, vzrušujícího náměstí Jdemaa El Fna v Marrákeši, mediny ve Fezu (památka UNESCO) až po stanový tábor v poušti. Místní nádherná krajina představuje pestrou kombinaci úchvatného pohoří Atlas, modro-bílého pobřeží Středozemního moře a Atlantiku a vzdálené pouště Sahara.
Základní informace
Maroko se nachází na severozápadním pobřeží Afriky a je omýváno vodami Atlantského oceánu a Středozemního moře. Pyšní se rozlohou 446 tisíc km2 (téměř šestkrát větší než ČR). V Maroku žije více než 34 milionů obyvatel a hustota zalidnění je 81 lidí na kilometr čtvereční. Hlavním městem je Rabat, přičemž ale nejvýznamnější a největším je Casablanca. Žijí zde z maximální většiny Arabové a Berbeři, přičemž 1 % obyvatelstva tvoří Španělé, Francouzi, Alžířani a další menšiny. Zajímavostí jsou dvě autonomní města patřící Španělsku, a to Ceuta a Melilla.
Ekonomika Maroka je z největší části tvořena službami a průmyslem, přičemž jedním z nejvíce rostoucích sektorů je právě cestovní ruch a turismus. V roce 2013 přilákalo Maroko více než 10 milionů turistů, přičemž vláda nadále hojně investuje do této oblasti s vidinou zařazení mezi 20 nejlepších turistických destinací do roku 2021.
Jazyky
Úředními jazyky jsou arabština a berberština, ačkoliv se zde ve velké míře mluví francouzsky. V pobřežních městech na severu Maroka se někde mluví španělsky a portugalsky, nicméně ve většině marockých měst se dorozumíte anglicky.
Peníze
Místní měnou je marocký dirham (MAD/Dhs), který se dělí na 100 centimů (100 MAD = 10,40 USD, 1 USD = 9,50 MAD). Cizí měnu lze směnit ve většině bank, ale nedoporučuje se nosit u sebe příliš velké množství. Britské libry, americké dolary nebo eura lze směnit na místní měnu v každém hotelu, na letišti nebo ve směnárně. Směnný kurz je poměrně pevný a poplatky jsou nízké nebo žádné. Dovoz a vývoz marocké měny je nezákonný. Uschovejte si stvrzenky o směně, abyste si mohli na letišti vyměnit peníze zpět na zpáteční cestu.
Ve většině měst najdete bankomaty, které poskytují bezpečný a cenově výhodný způsob výběru peněz z bankovního účtu nebo kreditní karty (obvykle maximálně do výše 4000 MAD) – informujte se u své banky nebo vydavatele karty o souvisejících nákladech a pokud možno využívejte debetní karty.
Mimo velká města může být obtížné najít bankomat, který by vaši kartu přijal, proto si zajistěte dostatečné množství hotovosti, které vám vystačí do dalšího velkého města. Nevkládejte kartu do bankomatu, pokud na něm nevidíte stejný symbol jako na vaší kartě.
Banky jsou zpravidla otevřeny od pondělí do pátku od 8:30 do 16:00.
Karty MasterCard, Visa a American Express jsou běžně přijímány, a to i v některých obchodech na trzích, zejména při nákupu koberců. Doporučuje se však mít s sebou hotovost na benzín/naftu.
Cestovní šeky nejsou v Maroku přijímány.
Časový posun
V Maroku platí v létě časové pásmo UTC +1, tedy oproti České republice je v Maroku o jednu hodinu méně. V Maroku nedochází ke střídání letního a zimního času, proto v zimním období je zde stejný čas jako u nás. V době Ramadánu se však čas mění a je zde o dvě hodiny méně než v České republice.
Cestování do Maroka
Upozorňujeme, že se jedná pouze o orientační údaje – aktuální informace získáte na nejbližším marockém velvyslanectví.
Všichni návštěvníci musí mít u sebe cestovní pas, jehož platnost nekončí dříve než šest měsíců po skončení plánovaného pobytu. V pasu by měl být dostatek prázdných stránek pro vstupní razítka.
Návštěvníci ze Spojených států a EU nepotřebují k cestě do Maroka víza. Po příjezdu do Maroka vám bude přiděleno vstupní číslo. Mějte ho po ruce, protože ho od vás budou vyžadovat při příjezdu v každém hotelu, kde se během cesty ubytujete. Pro informaci, zda potřebujete marocké vízum, kontaktujte prosím místní marocké velvyslanectví.
Zdravotní doporučení v Maroku
Do Maroka není vyžadováno žádné očkování. Ačkoliv v některých venkovských částech Maroka (odlehlé oblasti subsaharské pouště) existuje omezené riziko nákazy malárií, cestovatelům, kteří se vydávají po standardních trasách do měst, se nedoporučuje užívat antimalarika.
Vysoké teploty a suchý vzduch jsou příčinou rychlého odpařování tělesných tekutin. Krátkodobá dehydratace může způsobit různé nepříjemné příznaky včetně horečky, bolesti hlavy a nevolnosti. Ty naštěstí poměrně rychle mizí po řádném doplnění tekutin. Doporučujeme, abyste během cesty pili co nejvíce vody. V Maroku byste neměli pít vodu z kohoutku a raději se vyhněte nápojům s ledem, pokud není vytvořen z minerální vody. Dbejte zvýšené opatrnosti při konzumaci jídla a pití mimo ověřené hotely a prvotřídní restaurace a vyhněte se konzumaci již oloupaného ovoce a zeleniny.
Některá turistická místa v Maroku nejsou snadno dostupná autem. Prohlídka památek může vyžadovat minimálně schopnost ujít mírným tempem jeden nebo dva kilometry, rovnováhu a obratnost potřebnou pro chůzi po schodech, nastupování a vystupování z vozidel a pohyb po nerovných cestách. Některé turistické atrakce nejsou opatřeny výtahy ani bezbariérovým přístupem. V úvahu je třeba také vzít vysokou nadmořskou výšku. Pokud trpíte vy nebo některý z členů vaší skupiny vysokým krevním tlakem nebo srdečním onemocněním, měli byste dbát zvýšené opatrnosti a pečlivě zvážit svou účast na aktivitách ve vysokých nadmořských výškách.
Pokud se necítíte na to účastnit se některých aktivit, jako je jízda na velbloudech nebo na koni, informujte o tom svého průvodce nebo asistenta. Doporučujeme také, abyste si s sebou vzali menší cestovní sadu s léky na drobné žaludeční potíže nebo kinetózu. Měli byste u sebe též mít dostatečnou zásobu (v příručním zavazadle) všech předepsaných léků, které můžete během cesty potřebovat.
Doporučujeme vám uzavřít komplexní cestovní pojištění, které pokryje případné naléhavé zdravotní potíže.
Místní jídlo a pití
Marocká kuchyně je uznávaná jako jedna z nejlepších na světě a je velmi rozmanitá. Nejznámějším pokrmem je tažín, hustý dušený pokrm ze zeleniny a masa. Tajnou ingrediencí marocké kuchyně je nejrůznější koření jako skořice, pepř, kurkuma, koriandr, kmín a petržel, které se hojně používá po celé zemi.
Marocká kuchyně je směsicí chutí a často zahrnuje sladkokyselé pokrmy, jako je pastilla, koláč plněný masem z holoubat a mandlemi, připravený z těsta zvaného filo posypaného cukrem a skořicí. Některé regiony mají své speciality. Marrákeš je známý pokrmem tanjia, což je hovězí nebo jehněčí maso ve džbánu, které se velmi pomalu vaří v žáru pece hammam.
Maročané milují sladké pečivo z mandlí, datlí a sušeného ovoce. Jedním z nejoblíbenějších dezertů je Kaab el Ghazal, který se skládá z těsta plněného mandlovou hmotou. Dalším populárním dezertem je Halwa Shebakia, což jsou kousky smaženého glazovaného a osoleného těsta, které se namáčí do medu a posypávají sezamovými semínky.
Národním nápojem je mátový čaj, kterému místní přezdívají Whisky Marocain. Pití zeleného čaje s lístky máty je důležitým rituálem, který se praktikuje v kruhu rodiny a přátel. Místní obyvatelé milují čaj s bublinkami, proto při nalévání čaje do sklenic drží konvičky vysoko. Příprava čaje vyžaduje velkou preciznost a správnou techniku, která má velký vliv na kvalitu čaje.
Spropitné
Taxi: Taxikáři neočekávají spropitné, ale je slušné zaokrouhlit jízdné nahoru.
Restaurace: K účtu se často připočítává poplatek za obsluhu. Pokud tomu tak není, obvykle se dává spropitné ve výši 10 % z celkového účtu.
Nakupování
Souky (venkovní tržiště) a tržnice jsou významnou součástí marockého života a patří k největším atrakcím země. V Maroku najdete spoustu jedinečného zboží. Mezi vyhledávané předměty patří místní vyšívané oděvy a berberské šperky ze stříbra, přírodních kamenů a korálků. Marocké řemeslné předměty se vyrábí z mnoha různých materiálů, většinou podle tradičních postupů předávaných po staletí. Město Fes je známé modrobílou keramikou a barevnými mozaikami. Maroko je proslulé svými koženými výrobky a zejména pestrobarevnou tradiční obuví babouche. V obchodech jsou také běžně k dostání marocké koberce nebo berberské rohože kilim. Kováři pomocí tradičních technik vyrábějí krásné a různorodé svítilny. Jedním z oblíbených suvenýrů je i tradiční konvička na čaj s malovanými skleničkami.
Najdete zde celou řadu potravin, například chutné olivy a lahodný sladký arganový olej. Ve všech marockých receptech se používá koření, díky kterému tato kuchyně patří mezi nejlepší na světě. Doporučujeme se poohlédnout zejména po šafránu a Ras el-Hanout, směsi toho nejlepšího koření obsahující až 25 různých přísad, která se obvykle používá k přípravě tažínů. Najdete zde také autentické starožitnosti jako malované dřevěné dveře, keramické vázy nebo sochy staré několik století. Kvalita zboží se různí. Smlouvání o ceně je nedílnou součástí marockého obchodování a kultury.
Náboženství a etiketa
Maroko je islámská země. Náboženství je nedílnou součástí místní kultury. Svatou knihou je Korán založený na učení proroka Mohameda. Každý praktikující muslim dodržuje pět zásad, kterým se říká pilíře islámu. Ty vyžadují, aby věřící vyznávali svou víru, pětkrát denně se modlili, praktikovali dobročinnost, postili se během ramadánu a vykonali pouť do Mekky. Maroko je tolerantní zemí, kde spolu v míru žijí židé, křesťané a muslimové.
Hlavním omezením, se kterým se turista setká, je zákaz návštěvy mešit pro nemuslimy. Existují však určité historické mešity, které povolují vstup turistům. Doporučujeme je vyhledat na místě, kam cestujete. Zákaz vstupu nemuslimů do mešit zavedl už francouzský generální rezident Hubert Lyautey v roce 1912 z obavy, že francouzští kolonisté nebudou respektovat řád těchto míst.
Stejně jako ve všech cizích zemích se i zde považuje za slušné dodržovat a respektovat místní zvyky. Města jsou značně ovlivněna západní kulturou, ale na venkově přetrvávají tradiční hodnoty a řemesla. Před fotografováním místních lidí byste měli vždy požádat o svolení, jinak by to mohlo být považováno za urážlivé.
Pokud navštívíte zemi během měsíce ramadánu, kdy se většina lidí postí každý den až do západu slunce, budete mít pravděpodobně poněkud odlišný zážitek než při návštěvě v jiných částech roku. Neočekává se však od vás, že se budete postit, a téměř všude najdete místa, kde se můžete během dne najíst. Je také projevem úcty vyhnout se kouření, pití a konzumaci jídla na ulicích během postních hodin ramadánu.
České velvyslanectví v Maroku
Velvyslanectví či ambasáda ČR se nachází v Rabatu, ovšem konzuláty jsou umístěny také ve Fesu a Casablance.
Co si vzít s sebou
- V první řadě doporučujeme si s sebou vzít více vrstev oblečení, které můžete přidávat či ubírat podle měnících se teplot
- halenky/košile s dlouhým rukávem (i v létě, ochrání vás před sluncem)
- bavlněná trička a topy
- fleecovou mikinu / svetr na večer, v noci teploty v poušti výrazně klesají
- dlouhé kalhoty na večer ze stejného důvodu
- lehkou vycházkovou obuv / pohorky, pokud budete chtít podnikat nějaké aktivity v poušti nebo v horách
- klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém
- ženy by si měly vzít šátek, aby si při vstupu do muslimských památek zakryly hlavu a ramena
- redukci zásuvky: v Maroku se používají zásuvky s napětím 127/220 V o 50 Hz (dva kulaté kolíky)
Na co si dávat pozor
- Maroko představuje muslimskou zemi a zdejší zvyky a chování lidí se v určitých ohledech liší. Toto je potřeba jako turista ctít a přizpůsobit oblečení i chování.
- Bezpečnostní situace je v hlavních turistických oblastech dobrá a není se čeho obávat, avšak je třeba dbát zvýšené opatrnosti a sledovat aktuální dění, pokud se do Maroka chystáte.
- Nejlepší variantou vycestování je pobyt organizovaný cestovní kanceláří, která se postará o veškeré formality a zařídí i schopné průvodce.
- Jako v každé větší turistické lokalitě je třeba také zde si dávat pozor na kriminalitu v podobě kapesních krádeží, krádeží batohů a kabelek, vykrádání automobilů a podobně.
- Je třeba si dbát zvýšené opatrnost při samostatném výběru průvodce, protože někteří si účtují vysoké poplatky a ve skutečnosti nejsou skutečnými průvodci s průkazy a kvalifikací.
- Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje turistům v Maroku stopovat cizí automobily.
- Pro turisty je téměř nepřístupná pouze oblast Západní Sahary, která se vyznačuje politickou nestabilitou a nedoporučuje se její návštěva.
- Držení a přeprava jakýchkoliv drog se v Maroku trestá vězením pokutou a jinými způsoby.
- Smlouvání v Maroku je běžné, a tudíž není se třeba bát. Někdy můžete vysmlouvat až 1/3 ceny.