today 21.11. from 08:00 to 15:30
Afrika, duben 2011
today 21.11. from 08:00 to 15:30
Afrika mě již dlouho lákala, proto jsem se konečně odhodlala a poprvé se vydala na tento kontinent. A když už letět takovou dálku, tak aspoň na pořádně dlouhou dobu. Zvolila jsem tedy sice náročnou, ale úžasnou kombinaci: Jihoafrická republika, Zambie a Botswana. Letěli jsme s leteckou společností Emirates. Let z Vídně do Dubaje trval pět hodin a čtyřicet minut, z Dubaje do Kapského města devět hodin a třicet pět minut, při cestě zpět jsme se vraceli z Johannesburgu, let do Dubaje trval osm hodin, z Dubaje pak do Vídně pět hodin a padesát minut.
Letecká společnost Emirates opět nezklamala, cesta probíhala hladce a při cestě zpět jsme velmi ocenili váhový limit 30 kg na zavazadlo (29,9 kg bylo tak tak). Časový posun ve všech navštívených zemích je v zimním čase +1 hodina, v letním čase není žádný časový posun oproti našemu středoevropskému času, což je velmi příjemné. Důležitou věcí před cestou, kterou nesmíte zapomenout, je očkování, některá z nich jsou povinná, některá pouze doporučovaná. Je dobré myslet na očkování s časovým předstihem, cestovat pak s mezinárodním očkovacím průkazem, který si mohou úředníci po příletu vyžádat ke kontrole. Doporučuji očkování proti žloutence typ A a B, břišní tyfus, povinné očkování je proti žluté zimnici, v Zambii a Botswaně pak i antimalarika proti malárii.
Jihoafrická republika
Kapské město: Portswood Hotel, Franschoek Country House & Villas
Mile nás překvapilo nové a moderní letiště v Kapském městě, které bylo vybudováno kvůli mistrovství ve fotbale v roce 2010. Pasová kontrola probíhala rychle, žádná víza nejsou do JAR potřeba. V příletové hale nás čekal delegát z partnerské cestovní kanceláře a odvezl nás do hotelu, cesta trvala necelých 25 minut. Kapské město je rozvíjející se město, obklopené je však chudinskými čtvrtěmi, kterým se říká „town ship“.
Náš hotel Portswood Hotel se nacházel jen pár minut chůze od přístavní promenády V&A Waterfront, která je plná obchodů, restaurací a atrakcí pro turisty. Večer jsme sem vyrazili na procházku a nemohli si vybrat z nepřeberného množství restaurací, které nabízejí kuchyně z celého světa. Jako správní středoevropané jsme samozřejmě zamířili do restaurace se specialitami moře.
Druhý den nás čekal celodenní výlet k Mysu Dobré naděje. Cesta probíhala nejprve po pobřeží Atlantického oceánu, projeli jsme luxusní přímořskou čtvrť Camps Bay (kde bydlí smetánka), v Hout Bay jsme vyrazili na cca hodinový výlet lodí za delfíny a lachtany, po cestě jsme dále potkali množství paviánů a pštrosů. Mys Dobré naděje je úžasné místo, kde se setkávají Indický a Atlantický oceán (i když geograficky je místo více na východ), ale turisticky je to právě zde. Mys Dobré naděje a „Cape point“ je úžasně romantické místo, kam musí vyrazit každý, kdo navštíví Kapské město. Úžasnou zkušeností bylo osobní setkání s paviánem, který nám snědl oběd. Neměli jsme žádnou šanci v tomto boji vyhrát, jsou neuvěřitelně drzí, rychlí a je lepší se nebránit. Pro příště jsme si již dávali pozor. Při zpáteční cestě jsme v Simon´s Town shlédli kolonii tučňáků, kteří si v poklidu na pláži seděli na vajíčkách.
Poslední zastávkou tohoto výletu byla botanická zahrada Kirstenbosch, která se rozprostírá na úpatí Stolové hory, milovníci flóry zde najdou přehledně popsané všechny rostliny a stromy. Poslední den jsme měli v plánu Stolovou horu, bohužel příroda si s námi pohrála a silný vítr uzavřel lanovku na vrchol. Aspoň máme neodkladný důvod, proč se sem musíme vrátit. Z úpatí hory je ale i tak krásný výhled na město, pozorovat můžete nový fotbalový stadion (kde se hrálo semifinále MS), moderní část včetně V&A Waterfront promenády, Boo Kap čtvrť s krásně barevnými holandskými domy i okolní hory Lion´s Head a Signal Hill. Kapské město je velmi bezpečné, neměli jsme zde jediný problém a určitě stojí za zastávku na pár dnů.
Dál naše cesta směřovala do vinařské oblasti Stellenbosch a Franschoek vzdálené jen 50 kilometrů od Kapského města. Malá rodinná vinařství jsou zde na každém rohu, ochutnávku vína vám rádi připraví. Nemohli jsme se zde nabažit, speciálně červená vína jsou zde plná slunce, věřím, že je ocení každý znalec dobrého vína. Bydleli jsme v nádherném malém hotelu Franschoek Country House & Villas, kde jsem poprvé ochutnala steak z antilopy, což byl naprosto úžasný kulinářský zážitek, restauraci mají dokonce oceněnou Michelinskou hvězdou.
Všeobecně kuchyně v Jihoafrické republice nabízí jen samá dobrá jídla, ať už ryby a dary moře tak i skvělé steaky, doplněné o úžasná místní vína, komu by se odtud chtělo? Pokud hrajete golf tak v dosahu do 30 minut od Franschoek je pět golfových hřišť skvělé kvality, jezdí sem trénovat golfisté z celé Jihoafrické republiky (navíc Emirates vám přepraví golf bag zdarma). Bohužel náš pobyt zde trval jen pouhé dva dny a plno dalších dobrodružství na nás dál čekalo. Cesta na letiště do Kapského města trvala necelou hodinu. Let z Kapského města do Nelspruit na hranici Krugerova národního parku trval dvě hodiny a třicet pět minut.
Thornybush Game Lodge: Thornybush Main Lodge
Cesta z letiště do soukromé rezervace Thornybush Game Lodge trvala dvě hodiny jízdy autem. Tato soukromá rezervace se nachází na 5000 hektarech a najdete v ní osm luxusních kempů. My jsme zvolili hlavní Thornybush Main Lodge, který má dvacet luxusních vilek, vlastní lázně a skvělou kuchyni.
Samozřejmostí jsou terénní auta na safari vyjížďky, kde vás vždy doprovází zkušený stopař a ranger. Výhodou této soukromé rezervace je „Big Five = Velká pětka“ do které patří buvol, lev, levhart, slon a nosorožec, možnosti jezdit off road a stopovat tak jednotlivá zvířata (což v Kruger parku není možné). Na ranní safari se vyjíždí brzy ráno, budíček je v 5:00, v 5:30 ranní čaj a v 5:45 odjezd na safari, návrat do kempu mezi 9 a 10h, odpolední safari v 16:00 odpolední čaj, odjezd na safari v 16:30, návrat mezi 19 a 20 hodinou, večeře.
My jsme měli štěstí a během tří denního pobytu jsme Velkou pětku viděli, dokonce v jednom odpoledni jsme potkali gepardici se čtyřmi mláďaty, levharta a zlatou třešničkou byl lev, kterého jsme potkali přímo na cestě naproti nám. Safari vyjížďky jsou naprosto bezpečné, musíte dbát pokynů rangera, nestoupat si v autě, mluvit potichu. Přestože je tento kemp v malarické oblasti, malárie se zde nevyskytuje, stačí mít s sebou repelent, antimalarika nejsou potřeba, cesta je tak vhodná i pro rodinu s dětmi.
Kromě již zmiňované velké pětky uvidíte stáda zeber, žiraf, antilop, pakoňů, kudu, divokých prasat atd. Rangeři z jednotlivých lodge se domlouvají vysílačkami, máte tak velkou šanci uvidět velké množství zvířat. Není nic lepšího než stopovat některou z velkých koček. Ten pocit vzrušení a očekávání vám zůstane dlouho v paměti.
Během dne můžete odpočívat, dospávat brzké ranní vstávání, zajít si do lázní, nebo na procházku s rangerem, který vám rád podá výklad k jednotlivým rostlinám. Safari v Jihoafrické republice je organizované, pokud toužíte po opravdové přírodě a dobrodružství doporučuji Botswanu, kde se zvířata pohybují ve volné přírodě a ne v rezervacích. Z Nelspruit jsme letěli padesát pět minut do Johannesburgu, odkud jsme následující den pokračovali do Zambie, letiště Livingstone let trval jednu hodinu a padesát minut. Pokud nechcete navštívit Johannesburg, existují i přímé lety z Nelspruit (nejsou ale každý den).
Zambie
Livingstone: David Livingstone Safari Lodge & Spa
Letiště v Livingstone je velmi malé. Po příletu je nutné vyplnit příletovou kartu a uhradit poplatek za vstupní vízum 80 USD. Opět na nás čekal delegát a hned nás odvezl do našeho hotelu David Livingstone Safari Lodge & Spa, který se nachází na břehu řeky Zambezi jen pár kilometrů od Viktoriiných vodopádů.
Hotel pořádá každý večer plavbu po řece Zambezi za západem slunce, posádka servíruje lehké občerstvení a nápoje dle vašeho výběru. Nemohli jsme se dočkat rána, jak moc jsme byli natěšení na Viktoriiny vodopády. Prohlédli jsme je z obou dvou stran, jak ze strany Zambie, tak ze strany Zimbabwe. Úžasné, geniální, neuvěřitelné co zde příroda vytvořila. Vodopády měří přes 100 metrů, šířka vodopádů 1,7 kilometru. Nejvíce vody protéká od dubna do července, v období září a říjen jsou vodopády téměř vyschlé. V každém období roku jsou jiné, v období vody můžete pozorovat sílu vodního živlu, v období sucha se lze koupat v přírodních bazénech a dívat se přes hranu dolů. Procházka kolem vodopádů vyžaduje pláštěnku a i přesto budete úplně mokří, ale stojí to za to.
Pro vstup do Zimbabwe musíte mít s sebou cestovní pas, 30 USD na vstupní vízum, platí se na hranicích. Prohlídka vodopádů nám zabrala cca tři hodiny. Ti otrlejší mohou zkusit i bungee jumping z Viktoriina mostu. Zážitek z vodopádů byl tak skvělý, že jsme si ještě zaplatili za 135 USD patnácti minutový přelet helikoptérou nad vodopády, čímž se zážitek ještě umocnil. Z ptačí perspektivy je to úplně jiný pohled. Livingstone a Viktoriiny vodopády nabízí plno dalších aktivit, jako jsou rafting po řece Zambezi (v době kdy je málo vody), jedno denní safari do Chobe národního parku, golf, projížďky na čtyřkolkách atd. My jsme zde strávili sice jen dvě noci, ale určitě se vrátíme v jiném ročním období, abychom viděli vodopády z jiného úhlu pohledu.
Botswana
Linyanti: Kings Pool
Náš program v Botswaně organizovala společnost provozující luxusní kempy po celé Botswaně. Již na letišti v Livingstone nás čekal zástupce, pomohl nám s odbavením, uhradili jsme odletovou taxu 35 USD a vyčkali na naše spolucestující. Letěli jsme malým letadlem pro patnáct osob.
Pokud budete cestovat na safari do Botswany, je potřeba mít malé zavazadlo (nejlépe ve sportovní tašce, ne pevná konstrukce) o maximální váze 15 kg, všechny kempy jsou vybavené tak, abyste nemuseli vozit velké množství oblečení (vše vám vyperou do druhého dne), toaletní potřeby jsou také k dispozici. První přistání probíhalo v Kasane, kde je mezinárodní hranice, museli jsme projít pasovou kontrolou, prověřili, že máme vstupní vízum, které je zatím pro občany ČR potřeba a je nutné vyřídit jej před příletem do země. Po rychlé kontrole jsme pokračovali do jednotlivých kempů. Každý kemp má vlastní přistávací dráhu, čímž se usnadňuje spojení mezi kempy, přelety trvají pár desítek minut, u přistávací dráhy vždy čeká auto s rangerem a obratem vás odveze do kempu, kde vás nejprve seznámí s tím, co kemp nabízí a poté již můžete odpočívat a užívat si.
Safari vyjížďky opět probíhají v brzkých ranních hodinách, budíček v 5:30, v 6:00 lehká snídaně a v 6:30 odjezd na safari, návrat mezi 10 a 11h, následuje oběd, v 16:00 odpolední čaj a svačina, odjezd na safari v 16:30, návrat kolem 19:30, večeře od 20 hodiny. Po setmění vás vždy musí doprovázet ranger, důvodem je bezpečnost, kempy jsou ve volné přírodě.
Náš první kemp Kings Pool se nacházel v oblasti Linyanti na západní hranici národního parku Chobe. Kings Pool má pouze devět luxusních stanů, rozprostírají se podél řeky, najdete zde veškeré pohodlí, od velké postele, šatny, koupelny, obývací části až po prostornou terasu s malým bazénkem a venkovní postelí na odpolední lenošení.
V oblasti Linyanti díky řece a lagunám můžete pozorovat velké množství hrochů, vodního ptactva, obrovská stáda slonů, dále žirafy, zebry, antilopy. Absolvovali jsme plavbu po řece, pozorovali ptáky a hrochy, každé odpolední safari je vždy zakončené „sundowner drinkem“ dle vašeho přání, ranger se vás předem zeptá, co byste si přáli za nápoje, ty vám pak servíruje při západu slunce. Každý večer jsme usínali za zvuků hrochů, kteří se promenádovali kolem našeho stanu na souš, poslouchali serenády malých žab, pozorovali černo černou oblohu, na které zářily hvězdy. Nerušeni civilizací.
Delta Okavanga: Kwetsani
Další kemp při naší cestě byl Kwetsani v Deltě Okavanga. Delta Okavanga je zajímavá hříčka přírody, je to delta řeky, která nikam nevede a mizí do neznáma. Oblast Okavaga je závislá na deštích v Angole vždy v dubnu dochází k zatopení vodou, které trvá zhruba šest měsíců, kdy voda postupně zmizí. Týden před naším příjezdem byl Kwetsani kemp na suchu, v průběhu týdne vystoupala voda o 50 centimetrů a stále ještě stoupala. Vznikne tak obrovská delta a vytvoří se ostrůvky, na který se soustředí zvířata.
Delta je plná hrochů a krokodýlů, dopravním prostředkem se zde stávají na půl roku lodě, které projíždí v úzkých kanálech mezi papyrusem, lekníny a vodními trávami. Je to jeden velký zázrak. Kwetsani se nachází ve stromech, stany jsou propojené chodníky, výhled je do laguny. V noci pod námi dupal hroch, odpoledne se u kempu proháněli sloni. Vyzkoušeli jsme si projížďku v mokoru, což je podlouhlá loď pro dvě osoby a jednoho pádlistu, který loď odráží pomocí dlouhé tyče. Jezdí se pouze v mělkých vodách lagun, kvůli hrochům (kteří jsou velmi nebezpeční), fascinoval nás naprostý klid. Ranní safari jsme absolvovali na jednom z nezatopených ostrovů, potkali jsme plno žiraf, zeber, slony, stopovali jsme levharta, bohužel jsme se nedočkali, museli jsme stihnout let do posledního kempu. V některých místech jsme projížděli i půl metrem vody, čtyřkolky jsou zde opravdu potřeba. Nutností v této oblasti je repelent a večer dlouhé kalhoty. Pohled na deltu při odletu byl krásný a nezapomenutelný.
Nxai Pan
Poslední safari částí byla oblast Nxai Pan, úplný protiklad oproti Deltě Okavanga a Linyanti. Nxai Pan jsou rozlehlé pláně, kde se prohání stáda žiraf, zeber, antilop, oryxů, pštrosů. Hlavně jsou zde kočky a to lvi, lvice, gepardi, levharti. Těšili jsme se na vzrušující stopování a měli jsme štěstí.
Náš ranger a stopař byli moc šikovní, při prvním safari jsme viděli dva gepardy, druhý den ráno pět lvic jak se snaží ulovit něco k snědku, odpoledne pak levharta, a poslední den dokonce lva se dvěma lvicemi. Každý večer jsme vždy spokojeně usínali. V Nxai Pan byly stáda určitě nejpočetnější.
Přímo před kempem asi 150 metrů bylo napajedlo pro zvířata, mohli jsme tedy z pohodlí lehátka u bazénu pozorovat slony, jak se koupou, žirafy a zebry jak se v odpoledním horku přichází napít, šakal se procházel jen pár metrů od terasy, a dokonce se na nás přišel podívat i gepard. Safari jsou vždy na bázi plné penze a zahrnují i nápoje. Let do Nxai Pan byl malým letadlem jen pro pět osob, let z Maunu trval 45 minut. Zde je opravdu nezbytné malé zavazadlo.
Počasí během celých čtrnácti dnů bylo úžasné, slunečno, bez deště. V Kapském městě byly teploty přes den kolem 25 stupňů, přes noc kolem 15 stupňů. Ve Franschoek přes den 30°C, v noci kolem 20°C. V Kruger národním parku bylo během ranního safari chladněji (byla potřeba i bunda nebo mikina), přes den ale teplo kolem 25°C. U Viktoriiných vodopádů bylo vedro přes 30°C, v noci kolem 20°C, v Botswaně také velmi teplo kolem 30°C, přes noc kolem 20°C, na ranní safari byla potřeba mikina a dlouhé kalhoty, v Nxai Pan jsme potřebovali i deku, než vylezlo sluníčko.
Celkově mě Afrika nadchla. Byla jsem velice překvapená, jak vše perfektně fungovalo, nikde jsme nečekali, vše bylo skvěle zorganizované. Především přesuny v Botswaně mezi jednotlivými kempy, všichni byli informovaní. Lety byly přesně na čas. Neuvěřitelné, jak je možné vše naplánovat. Bezpečnost ve všech navštívených místech bez jediného problému. Safari si určitě zamilujete. A já letos určitě do Zoo nepůjdu, vidět zvířata ve volné přírodě je nepopsatelný zážitek. Dlouho budu na tuto cestu vzpomínat.
Fotogalerii z mé cesty najdete zde
Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cesty inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte mě na tel. čísle +420 724 065 777 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Petra Melková