dnes 21.11. od 08:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00
Thailand
Thailand
dnes 21.11. od 08:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00
Thajsko, jehož oficiální název je Thajské království, bývalý Siam, se nachází ve střední části poloostrova Západní Indie a zasahuje též na Malajský poloostrov. Omýváno je vodami Čínského a Andamanského moře. Severní část je hornatá a naleznete zde řadu národních parků. Oblíbeným cílem turistů je Zlatý trojúhelník a města Chiang Mai a Chiang Rai. Ve středním Thajsku si nenechte ujít návštěvu Kanchanaburi, Ayutthaya a hlavního města Bangkoku. Mezi nejkrásnější místa v jižním Thajsku patří ostrovy Phi Phi, provincie Krabi nebo třeba ostrov Koh Samui. Thajsko můžete navštěvovat znova a znova a stále budete mít co objevovat.
Tvar Thajska na mapě připomíná hlavu slona, jehož chobot tvoří výběžek Malajského poloostrova. Jelikož se v severojižním směru rozprostírá mezi 16 stupni zeměpisné šířky, je v této zemi nejvíce klimatických pásem s nejrůznějšími typy podnebí v celé jihovýchodní Asii. Hlavní město Bangkok je středem země.
Základní údaje o Thajsku
- Oficiální název: Thajské království
- Hlavní město: Bangkok (Krung Thep – Město andělů)
- Rozloha: 513 115 km2
Thajsko je konstituční monarchií a v jejím čele stojí král Mahá Vatčirálongkón. Ačkoli pravomoce krále jsou omezené, královská rodina a představitelé monarchie mají velký vliv, silnou dozorčí úlohu ve státě a předkládají řadu projektů na rozvoj země. Král a jeho rodina jsou chráněni zákonem o urážce majestátu, na jehož základě se vyměřuje i víceletý trest odnětí svobody. Současný král nastoupil na trůn v roce 2016 po smrti svého otce, oblíbeného Pchúmipchona Adunjadéta, který je se sedmdesáti lety v úřadu nejdéle vládnoucím panovníkem.
Theravádový buddhismus je hlavním aspektem soudobého thajského sebeuvědomění. Přesto v nejjižnějších oblastech Thajska převažuje islám. Jako ve většině asijských kultur je i v thajském spirituálním učení klíčová úcta k předkům.
Poloha a geografie
Tvar Thajska na mapě připomíná hlavu slona, jehož chobot tvoří výběžek Malajského poloostrova. Jelikož se v severojižním směru rozprostírá mezi 16 stupni zeměpisné šířky, je v této zemi nejvíce klimatických pásem s nejrůznějšími typy podnebí v celé jihovýchodní Asii. Hlavní město Bangkok je středem země a ve své zeměpisné šířce je na stejné úrovni jako filipínská Manila či Guatemala.
Zemi lze rozdělit do čtyř hlavních oblastí:
- úrodná střední část země, které dominuje řeka Mae Nam Chao Phraya
- nejchudší severovýchod, který má podobu rozlehlé roviny
- oblast vysokých hor i úrodných údolí severního Thajska
- jižní poloostrov, rozkládající se až k hranici s Malajsií, tvořený převážně deštným pralesem.
Fakta o Thajsku
Měna
Základní měnovou jednotkou v Thajsku je 1 Bath (THB), který se dělí na 100 satangů. 100THB je přibližně 60 Kč. Ceny v Thajsku jsou zhruba stejné jako v ČR, mnohdy i nižší. Nejběžnější měnou pro směnu v Thajsku jsou americké dolary. Při výměně peněz jsou nejjistější a nejvýhodnější banky, nejméně výhodné kurzy pak nabízejí hotely. Používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatů je zcela běžné ve větších městech, ale pokud plánujete cestu do odlehlejších míst, je nezbytné mít u sebe peníze v hotovosti. Nejrozšířenější kreditní karty jsou MasterCard a VISA.
Čas
V Thajsku je oproti středoevropskému času v našem zimním období o 6 hodin více, v našem letním období o 5 hodin více. Thajci nepoužívají rozdělení na zimní a letní čas.
Populace
V Thajsku žije téměř 70 milionů obyvatel, z nichž 3/4 tvoří jedno etnikum. Většina obyvatel žije v Bangkoku a centrální nížinné části, která je úrodná a protéká zde velké množství vodních toků. Většinu populace tvoří Thajci (75 %). Důležitá je tu vazba na čínské předky, kterou má zhruba 15 % obyvatelstva. Ostatní národnosti tvoří 10 %. Co se týká náboženství, z 95 % jsou zde budhisté, 4 % představují muslimové.
Kuchyně
Thajská kuchyně je známá svojí pestrostí, rozmanitostí a pálivostí. Thajské speciality vynikají rafinovanou kombinací chutí. Dominuje zde rýže, rýžové nudle, čerstvá zelenina, tropické ovoce, koření, převážně kuřecí a vepřové maso, ryby a dary moře. Nebojí se ani pro nás zcela neobvyklých potravin, jako jsou různé druhy hmyzu. Thajci si velmi potrpí nejen na chuť, ale i na úpravu a celkový vzhled jídla, a na talíří Vám tak často naservírují malé umělecké dílo. Ceny v luxusních restauracích i stáncích jsou pevné – zde se nesmlouvá, vzhledem k velmi nízkým cenám by to bylo nevhodné. Jídlo je zde velmi levné a u stánků se lze dobře najíst již od 15 bathů. Jídlo na ulici může vypadat nedůvěryhodně, ale nemusíte se bát jej vyzkoušet, u zkušenějších cestovatelů si již důvěru získalo. Thajci razí heslo, že vše, co najdete na zemi i ve vzduchu (když to zrovna není letadlo), je k jídlu.
Elektrické napětí
V Thajsku je zaveden střídavý proud o napětí 225V/50Hz, takže s Vašimi vlastními elektrickými spotřebiči nebude problém. Je však nutné mít adaptér, protože jsou zde užívány zástrčky „amerického typu“ (s plochými kolíky). Ve většině hotelů najdete univerzální zásuvky.
Řeč
Úředním jazykem je thajština. V hotelech a větších nákupních střediscích se domluvíte anglicky.
Zdravotní péče
V Thajsku jsou dobré hygienické podmínky. I přesto, že se jedná o exotickou zemi, žádné speciální očkování není potřeba. Nebezpečí tropických chorob, jako je například malárie, je v turistických centrech prakticky mizivé, profylaxe antimalariky, pokud nepobýváte v malarických oblastech (džungle podél hranice s Malajsií), není tudíž všeobecně doporučována. Očkování sice do Thajska není povinné, ale před cestou je vždy lepší informovat se o aktuální situaci v zemi na hygienické stanici, nebo v centru cestovní medicíny v Praze. Doporučuje se očkování alespoň proti hepatitidě typu A a B, břišnímu tyfu a možná i encefalitidě.
Telefonování
Mobilní telefony v Thajsku fungují stejně jako u nás, pokrytí sítě je poměrně husté. Pokud budete bydlet v luxusnějších hotelech, budete mít na pokoji telefon, se kterým můžete volat přímo do zahraničí. Hotely si však účtují za tuto službu cenu navíc. Využít můžete například telefonování přes Skype, které je zdarma.
Předvolba pro volání do Čech: +420
Předvolba pro volání do Thajska: 0066
Doprava
V Thajsku se jezdí vlevo. Pravidla provozu jsou hodně benevolentní. Budete-li si chtít pronajmout automobil nebo motocykl, musíte v půjčovně předložit mezinárodní řidičský průkaz. V Thajsku neexistuje povinné ručení, při dopravní nehodě to většinou odnese cizinec, proto nedoporučujeme pronajímat si auta od malých provozovatelů, kteří je často nemají pojištěná. Vzhledem k obtížnější orientaci a stylu jízdy místních však doporučujeme využívat taxíky nebo si pronajmout auto s řidičem, který Vám zároveň bude i dobrým průvodcem. Cenu je však nutné si vždy domluvit předem. Pronájem auta Vás vyjde na 1000 – 1500 THB za den, za řidiče je příplatek 500 – 700 THB. Pronájem motocyklu v letoviscích a na ostrovech je velmi oblíbený, na den Vás vyjde na 150 THB.
Etika
Thajci jsou velice tolerantní lidé, nicméně kvůli mnoha kulturním odlišnostem se našinec může nevědomky dopustit nehezkého faux-pas nebo dokonce urážky. Nikdy se nesnažte dotknout se nikoho na hlavě, Thajci považují hlavu za sídlo duše a hlava je jim tudíž posvátná. Thajci si nikdy nepodávají ruce. Místo toho ruce sepnou, lehce se ukloní hlavou a řeknou „wai“. Podáváte-li věci, podávejte je výhradně pravou rukou nebo oběma rukama. Levá ruka se v regionu užívá k osobní hygieně a je považována za nečistou. Nic nezkazíte, když za všechno budete děkovat. V Thajsku ničeho nedosáhnete, pokud budete výrazně a hlasitě dávat najevo svoji nespokojenost. Nedostatek sebeovládání se považuje za nejhorší charakterovou vlastnost. Před vstupem do chrámu, mešity nebo něčího domu si zujte boty. Když s někým mluvíte, nedávejte si ruce v bok. Tradiční výraz tohoto gesta je agrese a útok. Máváte-li na taxík, nezvedejte ruku, spíš jen naznačte místo před Vámi, kde má taxikář zastavit. Zapředete-li rozhovor s místními, kteří se Vás budou ptát na Vaši rodinu, alespoň ze slušnosti se zeptejte také. Všeobecně platí, že místní si rádi povídají, ale jenom aby se ujistili, že se cítíte příjemně a nic Vám nechybí. Budou-li Vám nabízet služby, o které nemáte zájem, stačí slušně a podle potřeby rázně odmítnout. V Thajsku je ilegální koupat se a opalovat se bez plavek. Opalování se nahoře bez je tolerováno u bazénu.
Důležitá čísla a kontakty
Velvyslanectví České republiky v Thajsku
Embassy of the Czech Republic, Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok, 10330
tel.: 00662 2555060, 2553027, fax: 00662 2537637
e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/bangkok
Velvyslanectví Thajska v České republice
Romaina Rollanda 3, Praha 6 – Bubeneč, 160 00
tel.: 220 571 435, 220 571 439, 220 570 055
fax: 220 570 049
e-mail: thaiemb@volny.cz
Spropitné
V restauracích se dává spropitné tzv. Service Charge 10 % z Vaší útraty. Některé restaurace si spropitné účtují rovnou. Další spropitné můžete dát, jste-li nadmíru spokojeni. Service Charge si účtují i hotely. Spropitné se nedává taxikářům, u stánků s jídlem nebo v hospodách. Nosiči kufrů nebo poslíčkovi v hotelu však spropitné udělá radost.
Víza
Při vstupu do Thajska musíme mít platný pas ještě nejméně půl roku dopředu. Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit.
Očkování
Při vstupu do země není vyžadováno žádné očkování. Pokud jste rozhodnuti cestovat po Thajsku sami a chcete vyhledávat dobrodružství, je přece jen lepší se nechat očkovat než podstupovat riziko nákazy. Nejčastěji by se mohla v Thajsku vyskytnout cholera, vzteklina, japonská encefalitida, horečka dengue a hepatitida A (proti této žloutence je vhodné se očkovat při jakékoliv cestě do jiného podnebného pásma). Při cestování do malarické zóny jako je džungle podél hranice s Malajsií se doporučuje užívání antimalarik. Nebezpečí tropických chorob, jako je malárie, je v turistických centrech prakticky mizivé, profylaxe antimalariky není tudíž všeobecně doporučována (jen pro výše zmíněné oblasti). Záleží na mnoha faktorech (věk turisty, roční období, místo pobytu, typ dovolené), které musí každý individuálně před cestou zvážit. Lékařská péče je v Thajsku na velmi vysoké úrovni. Více informací získáte u vašeho lékaře či hygienické stanice.
Nemoci
Dávejte si pozor na výskyt následujících onemocnění či problémů, které Vám mohou zbytečně znepříjemnit pobyt v této nádherné zemi.
Úpal – velice častý jev v těchto podnebných pásmech, značí špatnou funkci našeho termoregulačního systému a vzniká z přehřátí organismu, člověk se necítí dobře, pokud se začne potit, pokožka většinou zrudne, mělo by postačit uchránit postiženého před dalším sluníčkem, dávat mokré zábaly na celé tělo a vypít větší množství tekutin.
Vyčerpání z horka, dehydratace – měli bychom zvýšit příjem minerálů, projevuje se únavou, ochabnutím svalstva či bolestmi hlavy.
Svědivá vyrážka – způsobena také horkým klimatem, proto bychom si měli pomalu zvykat na slunce nebo před cestou navštívit solárium, chránit se vhodnými prostředky – krémy s vysokým UV filtrem.
Malárie – onemocnění šířené komáry, nevyskytuje se v Thajsku často, přesto bychom měli být na pozoru zvláště v zalesněných oblastech. Jedna z nejvíce nebezpečných oblastí je provincie Kanchanaburi. Použit by měl být aspoň sprej proti komárům a vhodné oblečení pokrývající celé tělo, pokud zrovna neužíváte antimalarické tablety. Moskyti většinou útočí v noci, takže bychom jako prevenci měli používat moskytiéru a být v klimatizované místnosti, jelikož moskyti nesnáší vítr.
Vzteklina – nejlepší prevencí je nehladit a nekrmit neznámá ať už jakkoli přítulná zvířata, ani se k takovým zvířatům nepřibližovat. Pokud Vás přesto zraní zvíře, vyhledejte lékařskou pomoc.
Hepatitida – zánět jater, existují různé druhy, hepatitida A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem, projevy jsou podobné jako u běžných nemocí, pomáhá odpočinek, velké množství tekutin a vyhýbání se tučným jídlům. Hepatitida E je nebezpečná pro těhotné ženy. Je rozšiřována krví a tělními tekutinami, má stejné symptomy jako hepatitida typu A, ale většinou trvale poškozuje játra nebo vede k jaterní rakovině. Dále je to hepatitida C a D, které vedou k vůbec nejvážnějším onemocněním.
Průjem – způsobuje ho více faktorů: odlišné klima i potraviny, na které není Evropan zvyklý, proto je nutné si dávat pozor hlavně na vodu, kterou pijeme. Pomůže nám černý čaj s cukrem a hlavně dieta. Pijte pouze balenou vodu, nikoliv z vodovodu. Stejně tak si nedávejte v restauraci led do nápojů, který je vyráběn z obyčejné vody.
HIV – pokud v Thajsku plánujete sexuální radovánky, jistě víte, že je tím tato země proslulá a proto určitě používejte ochranu – kondom, v nemocnicích je při transfůzích samozřejmostí sterilní jehla.