Sardinie
Sardinie
Sardinie, jedinečný ostrov ležící ve Středozemním moři, láká svou exotickou krásou a bohatou historií každý rok tisíce turistů z celého světa. Své přírodní scenérie, křišťálově čisté pláže a malebná města nabízejí nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka. S více než 1800 kilometry pobřeží nabízí Sardinie nekonečné možnosti pro milovníky slunce a pláže. Historie Sardinie sahá až do doby kamenné a ostrov je bohatý na archeologické památky, jako jsou nuraghi - starověké věže z kamene. Sardinie není známá pouze svou přírodní krásou, ale také svou kuchyní. Tradiční sardinská kuchyně je bohatá na čerstvé mořské plody, olivový olej, sýry, bylinky a domácí těstoviny. To vše přispívá k unikátnímu gastronomickému zážitku, který si návštěvníci mohou na tomto ostrově užít do sytosti. Pro milovníky dobrodružství nabízí Sardinie mnoho možností pro outdoorové aktivity, jako je potápění, horolezectví a trekking. Sardinie je fascinující destinací spojující historii, kulturu, přírodu a dobrodružství.
O Sardínii
Ostrov Sardinie, italsky Sardegna a sardsky Sardigna, je autonomním regionem Italské republiky, který má speciální statut, jenž byl Sardinii udělen Ústavou z roku 1948 a zaručuje jí široké pole politické a administrativní samostatnosti. Název "Sardegna" má původ v pojmenování jejich odvěkých obyvatel Sardů, ale v antice dali Řekové ostrovu jméno Hyknusa nebo Icnussa, zatímco Latini ho nazývali Sandalion. To proto, že tvar Sardinie jim připomínal lidskou šlépěj. Vlajku Sardů poznáte podle čtyř černých hlav Maurů v bílých polích oddělených červeným křížem.
Se svou rozlohou 24.090 km2 je druhým největším ostrovem nejen Itálie, ale i celého Středozemního moře, a řadí se tak za Sicílii, která je o 1.620 km2 větší. Je vzdálená téměř stejně jak od italské pevniny, od které ji dělí 180 km široký pás Tyrhénského moře, tak od afrického Tuniska, ležícího 210 km za průlivem Canale di Sardegna. Nejblíže má ovšem Sardinie k Francii, jelikož Bonifacio, nejjižnější město francouzského ostrova Korsika, se nachází pouhých 15 km od sardských břehů. Sardinie má protáhlý tvar, je 267 km dlouhá a 120 km široká.
Obyvatelstvo
Ostrov je poměrně řídce osídlen, na každý km2 připadá v průměru 69 obyvatel z celkových 1.640.000. Největší města ostrova jsou: hlavní město Cagliari se 154.000 obyvateli (s aglomerací dosahuje 450.000) a Sassari se 127.000 obyvateli. Mezi města, jejichž počet obyvatel nepřesahuje 50.000, patří např. Olbia a Alghero, kde se (kromě Cagliari) nacházejí mezinárodní letiště.
Jazyk
Na Sardinii je úředním jazykem italština, ale většina obyvatel mluví také místním jazykem sardštinou, která je uznávána jako samostatný románský jazyk. Sama sardština má mnohé a od sebe velice odlišné dialekty. Navíc se ve městě Alghero mluví katalánsky a na ostrově San Pietro ligurským dialektem. Bezproblémů se domluvíte i anglicky nebo německy.
Pobřeží
Délka pobřeží celkově dosahuje 2.400 km, většinou se jedná o útesy se zálivy. Sardinie je obklopena množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé byly uznány za národní parky: nejvýznamnější jsou Asinara na severozápadě, San Pietro s Sant´Antioco na jihu. Tavolara a souostroví Arcipelago della Maddalena na severovýchodě. Sardinie je nejobdivovanější pro své moře, které je až neskutečně průzračné, hrající celou škálou modré až zelené barvy. Mezi nejznámější pobřeží patří Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), které je protkané nádhernými zálivy a zátokami. Pokud toužíte spatřit žulové partie pobřeží a růžově zbarvené pláže, potom se vydejte na toto kouzelné místo.
Kolem písčité pláže Poetto se vine pobřežní silnice, zatímco pláž je poseta zátokami, na které se v zimě slétají růžoví plameňáci. Také dále na východ se můžete těšit z pláží nebo z křišťálově průzračné vody.
Pláže
Cala Brandinchi - jednou z nejznámějších pláží Sardinie je pláž Cala Brandinchi. Turisté jí přezdívají „Malé Tahiti“ díky svému jemnému písku a průzračně tyrkysové vodě.
Spiaggia di Piscinas - na pláž Spiaggia di Piscinas se dostanete pouze po hrbolatých stezkách. Je přímo magickým zážitkem procházet se nabodo při západu slunce přes vysoké písečné duny. Tyto duny, které jsou známé jako sardinská poušť, se tyčí až do výšky 60 m.
Chia - pláž Chia je skvělá především pro milovníky windsurfingu a procházek po dunách. Spatřit zde můžete také nádherné růžové plameňáky.
Cestování po oblasti
Ceny veřejné dopravy na Sardinii nejsou příliš vysoké, ale mlže být obtížné se dostat do odlehlých oblastí. V mnoha případech je autobusová doprava lepší a rychlejší než doprava železniční. Pokud stojíte o to prozkoumat odlehlejší vesničky, hornaté oblasti i málo navštěvované pláže, bude pro Vás nejpohodlnější pronájem auta.
Měna a peníze
Sardinskou měnou je EURO. Ve většině měst jsou však dostupné bankomaty a problém také nebude platit kartou VISA, MasterCard a Cirrus. V některých menších podnicích však bude nutné platit v hotovosti.
Suvenýry
Chcete-li si přivézt ze Sardinie typický suvenýr či dárek, nevynechejte originální výrobky sardského řemeslnictví - tkalcovství koberců (tappeti sardi), řezbářství, šperkařství (filigrán, šperky z červeného korálu, ručně vyráběný prsten Fede Sarda), výrobky z korku, sardské nože (coltelli sardi). Jako suvenýr může sloužit i gastronomický výrobek, jako je láhev výborného sardinského vína nebo láhev likéru „Mirto“, vyráběného z myrty obecné. Za ochutnávku zajisté stojí i typický sardinský ovčí sýr „pecorino“, kterým své známé mile potěšíte.
Sardinská kuchyně
Na Sardínii si můžete dopřát i organickou a zdravou výživu. Navštivte vnitrozemí, kde na farmách prodávají svůj vlastní sýr pecorino, uzeniny anebo těžká červená vína Cannonau. Vyzkoušet můžete samozřejmě také delikatesní mořské plody, nebo domácí ravioli se sýrem ricotta nebo medem potřené lívanečky.