dnes 03.12. od 08:30 do 17:00 a od 18:00 do 21:00
Myanmar
Exkurze v Myanmaru
dnes 03.12. od 08:30 do 17:00 a od 18:00 do 21:00
Přijedete-li do Myanmaru, byla by veliká škoda, kdybyste nenavštívili všechny krásy a zajímavosti, která tato země nabízí. Jelikož není Myanmar turisty ještě tolik vyhledávaný, najdete zde mnoho míst, které ještě nebyly člověkem tolik dotčeny či naopak místa, nad kterými budete žasnout, že je lidé před mnoha stoletími dokázali postavit.
Yangon
Yangon, dříve známý jako Rangún, je největší město Myanmaru. Hlavním orientačním bodem ve městě je Šweitigoumská pagoda - nejposvátnější myanmarský buddhistický chrám. Pozlacená stúpa je obklopena bohatě zdobenými svatyněmi a naleznete ji u Královského jezera. Šweitigoumská pagoda ve svých základech údajně ukrývá osm Buddhových vlasů a její špičku zdobí 6 000 diamantů.
Další významnou památkou je Pagoda Sule, kterou najdete přímo v srdci Yangonu. Podle legendy byla pagoda Sule postavena ještě před Šweitigoumskou pagodou a její stáří je odhadováno na 2 600 let.
V Yangonu rozhodně nezapomeňte navštívit také zahradu Mahabandoola. Zahrada je zeleným srdcem města a budete z ní mít krásný rozhled na všechny významné městské památky (např. radnice, vrchní soud či starý obchodní dům). Nejvýznamnější památkou v zahradě je Památník nezávilosti, který byl postaven v roce 1948 a nahradil sochu královny Viktorie.
V Yangonu dokonce najdete židovskou synagogu - Moseah Yeshua. Synagoga stojí poblíž centra města mezi indickými a muslimskými obchody a slouží několika zbývajícím Židům v zemi (potomkům Bagdádských Židů z Iráku).
Zhruba 25 kilometrů od Yangonu se rozkládá Hlawga National Park. Jedná se o národní park, ve kterém navíc najdete zoologickou zahradu plnou místních zvířat - např. různých druhů opic, jelenovité zvěře či krajt. V národním parku mimo zoo budete obklopeni vždyzelenými listnatými a bažinatými lesy.
Bagan
Starověké město Bagan bylo v 9.-13. století hlavním městem říše. Během 11. a 13. století bylo v tomto městě postaveno 10 000 buddhistických chrámů, pagod a stúp, z nichž se dodnes zachovalo "pouhých" 2 200. Od konce roku 2017 je bohužel zakázané vystupovat na pagody.
Největším zážitkem je bezesporu pozorování západu slunce nad pagodami, který můžete sledovat také z koše horkovzdušného balónu. Architektonicky lze Bagan přirovnat ke Kambodžskému Angkor Watu.
Inle Lake
Inle Lake je 22 kilometrů dlouhé a 11 kilometrů široké naprosto průzračné jezero, které je označováno jako "Benátky Barmy". Toto označení si jezero získalo díky nádherným vesničkám postavených na kůlech na jezeře. Obyvatelé vesniček (tzv. Inthové) se věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na malých plovoucích polích. Největší zajímavostí jezera, hlavně Inthů, je jejich způsob veslování - Inthové totiž mají ve stoje veslo provlečené mezi podkolenním kloubem a nártem. Takto veslují z toho důvodu, aby měli volné ruce.
Kalaw Mountains
Kolem města Kalaw se táhne pohoří, ve kterém poznáte nejen jedinečnou myanmarskou přírodu, ale také lány čajových plantáží a kulturu hned několika domorodých kmenů.
Zajímavostí Kalaw Mountains je bezpochyby jeskyně Pindaya. Tuto jeskyni najdete v severní části podhůří a jedná se o posvátné poutní místo. Uvnitř jeskyně je ukryto přes 8 000 sošek Buddhů a nikdo pořádně neví, jak se do jeskyně dostaly - některé jsou stovky let staré, jiné naopak moderní. Sošky jsou navíc vyrobeny z různých materiálů (např. alabastr, mramor, cihla či dřeva). Buddhové jsou v jeskyni umístěni tak, aby vás jejich tváře provázely celou jeskyní.
Řeka Iravádí
Iravádí je největší řeka v Myanmaru, která pramení v Číně a ústí do Andamanského moře. Pokud vás láká zjistit, jak žijí lidé na sever od Mandalaye, vypravte se na dlouhou plavbu (cca 11 hodin) z města Myitkyina. Během plavby budete mít možnost nejen zažít jedinečnost této myanmarské řeky, ale také navštívit mnoho měst a vesnic, kolem či skrz něž budete proplouvat. Ve městech a vesnicích se nezapomeňte zastavit na trzích s osobitou atmosférou.
Mandalay
Mandalay je poslední královské hlavní město, které bylo založeno teprve před 150 lety a v současné době je druhé největší město v celém Myanmaru. Toto královské město je podstatně tišší a klidnější než Yangon, ovšem podstatně prašnější - prach zde pokrývá opravdu vše (včetně palem). Předností tohoto města je, že je stále buddhistické a žije zde 60% všech myanmarských mnichů.
Ideálním místem, kde byste měli začít svou prohlídku města, je Mandalayská hora. Na 230 metrů vysokou horu můžete dojet taxíkem, který vás doveze do poloviny a druhou polovinu můžete zdolat nahoru pomocí výtahu a dolů pomocí jezdících schodů. Samozřejmě se na celou horu můžete vydat pěšky.
Velmi rozlehlým areálem ve městě je Mandalay Palace, který se rozkládá jižně od Mandalayské hory. Palác je obklopen 8 metrů vysokými hradbami a vodním příkopem. Palác byl postaven v karmínové a zlaté barvě, ovšem v 90. letech 20. století byla budova přestavěna a dnes je zahalena do betonu a plechu (což nemůže přenést přes srdce mnoho místních).
Kuthodaw Pagoda je často přezdívána jako největší kniha světa, a to díky svým 729 mramorovým deskám. Tato pagoda je častým cílem nejen turistů, ale také místních, neboť na deskách je vytesán text všech 15 knih Tripitaky.
JIhovýchodně od Mandalayské hory se tyčí pagoda Sandamani Paya, která se pyšní bělostnými stúpami. V jedné ze stúp je uložena železná socha Buddhy, kolem níž je 1 774 mramorových desek s vytesanými komentáři k buddhistickému kánonu Tripitaka.
Nedaleko Mandalaye stojí stúpa Mahamuni Paya, která je jednou z nejuctívanějších svatyní v Myanmaru. Stúpa byla postavena v druhé polovině 18. století, ovšem zhruba o 100 let později vyhořela, a tak je její současný vzhled poměrně nový.
Kyaiktiyo Pagoda
Kyaiktiyo Pagoda je stúpa umístěná na dokonale vyváženém balvanu (1 100 m.n.m), kterému je přezdíváno Kyaiktiyo neboli Zlatá skála. Toto posvátné místo je hojně navštěvováno nejen turisty, ale také myanmarskými buddhisty. Abyste se mohli pokochat pohledem nejen na stúpu, ale i přilehlé okolí, je nutné zdolat náročnější cestu (11 kilometrů dlouhou). Jakmile vystoupáte až k balvanu, uvidíte mnichy a turisty meditující před zlatými sochami Buddhy.
Podle legendy balvan na hraně útesu udržuje rovnováhu díky naprosto přesně umístěnému Buddhovu vlasu ve stúpě.
Atmosféra, která zde panuje během hlavní poutní sezóny (listopad až březen), je opravdu jedinečná. Poutníci zde zpívají liturgické písně, rozsvicují svíce a meditují. To vše je ještě umocněno tím, když se zářící balvan začne nořit do nachového světla při soumraku.
Mrauk U
Historické město Mrauk U najdete v západním cípu země. V minulosti bylo toto město centrum mocného království a jedním z nejbohatších měst v Asii, které hojně obchodovalo s Evropou a Středním východem. Mrauk U leží v půvabné krajině na úpatí pohoří Chin a kdysi zde stávalo zhruba 150 chrámů.
Pokud jste před návštěvou Mrauk U prošli už město Bagan, bude se vám toto bývalé centrum království zdát opravdu malé - co se týče počtu a velikosti buddhistických chrámů. Ovšem oproti Baganu je Mrauk U podstatně živější, neboť zdejší obyvatelé zde pracují dle tradičních postupů a může se vám tak stát, že při soumraku potkáte pastýře, který vede své stádo domů. Místní na vás ale s úsměvem na tváři rádi zavolají anglické "bye-bye".
Město protíná několik vodních kanálů, které jsou nejen základním zdrojem vody, ale hlavně dopravní tepnou.
Alaungdaw Kathapa National Park
Alaungdaw Kathapa National Park je poměrně neznámým národním parkem, který vám nabídne krásnou nedotčenou přírodu. Projít se tak můžete smíšeným listnatým a borovým lesem a společnost vám bude dělat např. slon, medvěd či dikobraz.
Hkakaborazi National Park
Hkakaborazi National Park obkličuje nejvyšší horu Myanmaru - Hkakabo Razi. Park je známý díky zajímavým smíšeným listnatým lesům, orchidejím a vzácným druhům motýlů.