Putování po jihozápadním Thajsku
Poznávací cestu do Thajska jsem absolvovala s kolegyní Zuzanou Zjavkovou a zástupci několika dalších českých CK v listopadu 2016. Tento 9denní FAM trip pro nás uspořádala letecká společnost EVA Air ve spolupráci s Thajskou centrálou cestovního ruchu. Zážitků mám spoustu, pokusím se pro Vás shrnout ty nejzajímavější.
Přímý let Vídeň - Bangkok
Z Vídně je to do Bangkoku jen 10 hodin letu. Cestu jsme absolvovali v poholdné Elite Class, která je kvalitou někde na půl cesty mezi economy a business třídou. Největší předností Elite Class je měkké sedadlo s možností polohování, velkorysý prostor na nohy, vysoký váhový limit na odbavené zavazadlo a špičkový catering. Elite Class je cenově velmi dostupná (v lednu 2017 stojí například kolem 22 000 Kč / osoba) takže pro cestující z Vídně se jedná o velmi zajímavý produkt.
Krabi - termální lázně a wellness Wareerak
První den jsme věnovali relaxaci a aklimatizaci. Ve vnitrozemí Krabi se nachází wellness pod širým nebem Wareerak, kde můžete strávit poklidný den, nebo klidně i celý týden plný relaxace. My jsme zkusili přírodní zábaly, dlouhé thajské masáže, jógu ve volné přírodě, chutné a zdravé jídlo a především koupele v horkém termálím prameni, které nám ošetřovatelky zpříjemnily masáží ramen a občerstvením v podobě čerstvých kokosů. Celý den rozmazlování jsme si náramně užili. Při odchodu jsem si přidadala o 2cm vyšší a 2 roky mladší!
Koh Lanta
Přesunuli jsme se na Koh Lantu, kde nás hostil resort Moonlight Exotic Bay. Ubytování bylo krásné a moderní, zklamala mne ale kamenitá pláž. Hotel však jednou denně klienty vozí na 5 minut vzdálenou veřejnou pláž, kde je vskutku pěkné koupání. My jsme však na lenošení neměli čas. Speedboatem jsme se vydali na neobydlený ostrov Koh Rok, který veškeré zklamání z koupání na Koh Lantě vynahradil. Tak krásnou pláž jsem viděla naposledy... možná na Maledivách. Voda měla snad všechny odstíny modré a bílý sypký písek vrzal mezi prsty. Cestou zpátky nás doprovázelo velké stádo delfínů.
Dalším krásným zážitkem z Koh Lanty byla plavba lodí ve sladkoslané vodě mezi mangrovníky. Jeli jsme dlouhými zelenými tunely a ze stromů podél břehu nám do lodí skákaly opičky. Výlet uzavřel velmi intenzivní tropický liják.
Koh Kradan, Koh Ngai
Další dny jsme poznávali turisty dosud neobjevené ostrůvky jižně od Koh Lanty. Koh Kradan i Koh Ngai mají nádherné pláže, ze kterých se můžete kochat pohledem na skalnaté homole vystupující z moře. Ubytování je pěkné, jednoduché, butikového typu. A je tu božský klid! Hledáte-li v Thajsku nové destinace, ráda Vám doporučím pěkné hotely na jednom z těchto ostrovů.
Koh Muk
Putování po ostrovech jsme zakončili na Koh Muku. Tam jsem si užila krásné 5* ubytování v kouzelném resortu Sivalai, kde také výborně vařili. Hotel se nachází na klidném cípu ostrova, ale 5 minut chůze od něj již začíná živá místní vesnička, kde jsme viděli velkou školu, místní obyvatele, kteří vyráběli kuchyňské náčiní z kokosů, malé hospůdky a bary a čilý místní ruch. Ostrov jsme objeli na sidekárách. Naše se sice jenou vybourala (bohužel jeden štíhlý Thajec na motorce a tři dobře živění Evropané na sedátku vedle nebyla zrovna nejstabilnější kombinace), ale odměnou za jízdu nám byla nádherná pláž Charlie´s Beach na opačné straně ostrova. Část skupiny se vydala po moři do slavné Emerald cave, což je zatopená jeskyně, kterou se dá proplavat na liduprázdnou pláž. Zážitek to prý byl krásný. Já se svou hrůzou z tmavých prostor a hluboké vody výlet vynechala a užívala si sluníčka v resortu.
Trang - neobjevené Thajsko
Z Koh Muku nás loďka zavezla zpátky na pevninu, do provincie Trang. Jedná se o krásný, turisty opomenutý kraj. Koho láká autentické Thajsko, musí se sem jet podívat. Samotný Trang je pěkné město bez turistických atrakcí. Můžete navštívit tržnici s fantastickým thajským jídlem (nejlepší Pad Thai v mém životě, za 20 Kč…), pěkné uličky s mnoha pomalovanými domy, kavárny nebo krásnou historickou vilu slavného guvernéra. Nedaleko leží historická vlaková stanice, poslední na cestě ze severu země až sem dolů na jih.
Mimo město jsme si vyzkoušeli tradiční způsob pletení košů a zpracování palmových listů. Na každém rohu byli uměvaví místní a hlavně skvělé čerstvé jídlo.
Bydleli jsme ve velmi pěkném resortu Anantara Si Kao s výhledem na moře a skály. Pláž je zde velmi přírodní /kameny, zakalená voda, porost/ - lepší je jet se koupat na některý z nedalekých ostrovů. Například na Koh Ngai má resort Anantara „pobočku” v podobě plážového klubu se skvělým koupáním.
Bangkok
Přímým letem z malého letiště v Trangu jsme se vrátili do Bangkoku. Poslední dva dny v thajském hlavním městě byly plné zážitků - například představení thajského bojového umění, noční procházka rušným městem, čísnká čtvrť, koktejl v luxusním hotelu na střeše s výhledem na mrakodrapy, plavba po starých kanálech… Nejlepším bodem programu byl ale kurz thajské kuchyně spojený s poučením o místních bylinkách a koření. Odvezla jsem si sadu receptů, ze kterých mohu čerpat i doma.
Pokud Vás zaujalo mé putování po Thajsku a chcete prožít něco podobného, neváhejte se na mne obrátit.