v pondělí 25.11. od 08:00 do 18:00
Ras Al Khaimah
v pondělí 25.11. od 08:00 do 18:00
Ras al Khaimah (RAK) neboli "vrcholek přístřešku" je nejsevernější ze Spojených arabských emirátů. Zabírá území o rozloze 1680 km². Nachází se mezi pohořím Hajar Mountains na východě a Arabským zálivem na západě. Svými hranicemi sousedí se sultanátem Omán. Šejk Saqr bin Mohammed Al Qasimi byl vládcem emirátu Ras Al Khaimah od roku 1948. Jeho syn Saud bin Saqr Al Qasimi byl jmenován korunním princem a zastupujícím vládcem v červnu roku 2003. Tento emirátní klenot, který je často přehlížen ve prospěch svých slavnějších sousedů jako Dubaj nebo Abú Dhabí, skrývá mnoho zajímavostí a kouzel, která stojí za to objevit.
Přírodní krásy Ras Al Khaimah
Ras Al Khaimah je známé svou nádhernou krajinou. Hory, pouště, pláže a mangrovy vytvářejí rozmanitou přírodní scenérii. Jebel Jais, nejvyšší hora Spojených arabských emirátů, nabízí nádherné výhledy a je oblíbeným místem pro horské túry a dobrodružné aktivity, jako je ziplining na jedné z nejdelších tratí na světě.
Kultura a unikátní zážitky
Emirát se pyšní bohatou kulturní a tradiční scénou. Můžete navštívit muzea, jako je Národní muzeum Ras Al Khaimah, které sídlí v bývalé pevnosti a představuje exponáty z historie, archeologie a etnografie regionu. Tradiční souky a trhy nabízejí autentické arabské zboží, včetně koření, textilu a řemeslných výrobků.
RAK se rychle rozvíjí a nabízí moderní infrastrukturu a luxusní turistická zařízení. Luxusní resorty jako Waldorf Astoria a Ritz-Carlton poskytují špičkové služby a zážitky. Emirát je také domovem jednoho z největších golfových hřišť v regionu, Al Hamra Golf Club.
Mezi unikátní zážitky patří například návštěva perlové farmy Suwaidi, kde se dozvíte o tradičním perláchlovectví a můžete si vyzkoušet vlastní sběr perel. Další zajímavostí je možnost jízdy na velbloudech v poušti nebo tradiční arabské safari.
Ekonomický růst a budoucnost
RAK se snaží diverzifikovat svou ekonomiku a přilákat zahraniční investice. Průmyslové zóny a volné ekonomické zóny přitahují mnoho mezinárodních firem, což přispívá k ekonomickému růstu a vytváření pracovních míst. Emirát také klade důraz na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.
Všeobecné informace o Spojených Arabských Emirátech
Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pakistánem. Celá země zabírá přibližně 83 600 km2, což je rozloha Rakouska.
Klima
RAs Al Khaimah se nachází v tropické poušti. Léta jsou horká a suchá, s průměrnými teplotami kolem 40C a nočními teplotami kolem 30C. Většina dní v roce je slunečných. Zimy jsou teplé a krátké s průměrnými teplotami kolem 23C, které v noci klesají na 14C. Dešťové přeháňky se zvýšily v posledních desetiletích. Velice časté jsou silné písečné bouře, které jsou typické na Blízkém východě. Nejvíce přeháněk je v období od prosince do března. Počasí je ale v těchto měsících nejpříznivější z celého roku.
Vláda
Spojené arabské emiráty byly vytvořeny v roce 1971, jedná se o federaci sedmi konstitutivních emirátů - Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah a Umm Al- Qaiwain. Federace má svého prezidenta a předsedu vlády, každý emirát má svého vlastního vládce, který je pod kontrolou parlamentu.
Náboženství
Islám je jediné oficiální státní náboženství. Vláda Spojených arabských emirátů sice toleruje ostatní náboženství, ale šíření idejí jiných náboženství, např. v mediích je nelegální. Islám se zde ale nevyskytuje v tak striktní formě jako v některých okolních zemích. Je ale doporučováno dodržovat místní nařízení a zvyklosti (např. zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zákaz homosexuality, patřičně zahalené ženy, zákaz konzumace jídla v průběhu dne během Ramadánu,…). Přesto je v zemi přibližně 31 kostelů a jeden hinduistický chrám.
Svatý měsíc Ramadán - Měsíc Ramadán je 9. měsíc muslimského kalendáře, a protože je měsíc v muslimském kalendáři kratší než v křesťanském, každý rok se posouvá o přibližně deset dní dříve. Turisté navštěvující zemi v tomto období by měli mimo komplex hotelu respektovat místní věřící a zdržet se pití, jídla, žvýkání a kouření na veřejnosti. Většina restaurací v turistických oblastech je otevřena přes den, ale je zpravidla zakryta paravány před zraky kolemjdoucích. Hotely mohou v tomto období částečně nebo úplně omezit servírování alkoholu a částečně omezit servírování jídla během dne. Také oblečení turistů mimo komplex hotelu by mělo být konzervativnější. Měli byste se vyvarovat plavek, tílek a krátkých sukní a kraťasů. Přes den jsou ulice většinou poloprázdné, zato večer jsou živé a rušné.
Jazyk
Úřední řečí je nejenom v Ras Al Khaimah, ale v celých Emirátech arabština. Nemusíte se ale bát, že byste se nedomluvili, většina obyvatel bez problémů hovoří anglicky a v hotelu je to samozřejmostí. Také nápisy ve městě jsou v maximální většině vícejazyčné.
Obyvatelstvo
Obyvatelstvo se skládá z pouze 20 % místních obyvatel a zbytek tvoří přistěhovalci za prací, hlavně z ostatních arabských a muslimských zemí v Asii. Nezaměstnanost je vůbec jednou z nejnižších ve světě a to kolem 2,5 %. Zato výše migrace je jedna z nejvyšších. Největší skupinu přistěhovalců tvoří Indové, dále Pákistánci, obyvatele Bangladéše, Filipín, Srí Lanky, ale i expatrioti z vyspělých evropských států, Asie, severní Ameriky a Austrálie. Gramotnost obyvatel vzrostla z posledních 20 let téměř o 100 %.
Časový posun a doba letu z ČR
Časový posun je zde pouhé +2 hodiny (v letním čase) a +3 hodiny (v zimním čase), doba přímého letu z Prahy či Vídně zabere přibližně pět a půl hodiny.
Doporučené oblečení
Je nutné respektovat náboženství a kulturu země. Ženy by neměly nosit vyzývavé oblečení a zejména při návštěvě mešit by měly být zahaleny od ramen po kotníky.
Zdraví a hygiena
Zdravotnictví je v celé SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,– AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Turistům proto doporučujeme, aby do SAE necestovali bez mezinárodního zdravotního pojištění na dobu cesty. Většina zdravotních rizik plyne z vysokých teplot, je tedy třeba dodržovat pitný režim. Kohoutková voda bývá většinou nezávadná, i když většina místních i tak preferuje vodu balenou. Při cestě do Spojených arabaských Emirátů není třeba povinně podstoupit žádné očkování. Doporučených očkování je ale několik (břišní tyfus, žloutenka A i B).
Historie Spojených Arabských Emirátech
Počátky osídlení
Vůbec první osídlení Spojených Arabských Emirátů se objevilo již kolem roku 5500 př.n.l. Ve 2. tis. př.n.l. se postupně začal rozvíjet mezinárodní obchod usnadněný postupnou domestikací velbloudů. Islám se usadil na arabském poloostrově po roce 630, kdy poslové proroka Mohameda (Muhammada) začali šířit toto náboženství a jejich cílem byla konverze celého regionu, což se jim díky triumfální výhře ve válce u Dibba povedlo.
Kolonizace
Během 16. století se zde vystřídala nadvláda Portugalců, vliv Ottomanské říše a nakonec podepsali místní šejcháty dohodu s Velkou Británií. Ta zajišťovala Britům kontrolu nad tzv. Pirátským pobřežím při podnikání námořních cest do Indie. Oplátkou jim Britové přislíbili ochranu a pomoc při napadení.
Během 19. a počátkem 20. století se životní úroveň beduínů výrazně zvýšila a to díky novému odvětví lovu perel. Bohužel první a druhá světová válka, po které vláda Indie uvalila na vývoz perel z Perského zálivu vysoké daně, vedly k naprostému úpadku nového odvětví.
V roce 1971 byla zrušena dohoda s Velkou Británií o závislosti a sedm arabských emirátů spolu s Bahrainem a Qatarem se stalo nezávislými. Šejkové šesti emirátů se ještě téhož roku dohodli a vytvořili společenství nazývané Spojené Arabské Emiráty. Ras al-Khaimah se přidal až následující rok.
Současnost
Po útocích z 11. září byly SAE identifikovány jako hlavní finanční centrum pro Al Kajdu, pro transfer peněz teroristům (dva z útočníků měli národnost SAE). SAE ihned začali spolupracovat se Spojenými Státy Americkými a všechny účty zmrazily. V roce 1994 podepsaly SAE s USA smlouvu o společné válečné obraně, v roce 1995 pak smlouvu s Francií. SAE podporovaly invazi do Afgánistánu (2001), do Iráku (2003) a tak i globální válku proti terorismu.
Současným vládcem je Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, který se stal vládcem 2. 11. 2004 po smrti svého otce Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, prvním vládcem a zakladatelem Spojených Arabských Emirátů. Druhým nejvýznamnějším mužem země je vládce Dubaje Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, který je korunním princem Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum, který zesnul v lednu 2006.
Hospodářství
Hospodářství země je založeno, a to z 85 %, na těžbě a zpracování ropy a zemního plynu. Celkem má země asi 10 % světových zásob ropy a ve vývozu je na 7. místě. SAE mají jeden z nejvyšších HDP/obyv. Ze zemědělství, které je zanedbatelné, je nejvýznamnější pěstování datlové palmy. Země má velmi kvalitní infrastrukturu, zahrnující významné přístavy, Mezinárodní letiště v Dubaji, které je významným přestupním uzlem v letecké přepravě, a také nejnovější projekt Dubajského metra, které bylo otevřeno v září 2009. Ras Al Khaimah zažívá převážně v posledních letech výrazný rozvoj hospodářství (technologie, keramický a farmaceutický průmysl) ale také ve školství. Město je sídlem dvou amerických univerzit.
Kultura
Kultura v Emirátech je velmi rozmanitá a dynamická. Vedle tradiční arabské původní kultury zde existují kultury menšin, které ovlivňují dění v zemi. Také Ras Al Khaimah má velmi kosmopolitní ráz díky řadě pracujících expatriotů a zatraktivnění z hlediska expandujícího turistického ruchu. Díky nálezu ropy z malé pouštní vesničky, osídlené pár beduíny, živící se obchodem s perlami, velbloudy a pěstováním datlové palmy, vyrostly během pár desítek let ultramoderní pulzující velkoměsta.
Jídlo a pití
K vychutnání pravé arabské kultury byste neměli vynechat posezení u arabské kávy, s pojídání datlí nebo datlových sušenek, a pokuřováním vodní dýmky (šíšy). Z tradičních arabských pokrmů byste neměli vynechat ochutnání šavarmy nebo šiš kebab doprovázený humus, pokrm z cizrny smíchané s tahini, olivovývm olejem, citronovou šťávou, solí a česknekem
Konzumace vepřového masa je z hlediska islámu muslimům zakázána. Jeho prodej a konzumace není zakázaná, ale je regulována a to tak, že ho lze koupit jen v určitých supermarketech. Podobně je tomu i s alkoholem, na ulici ho běžně nelze koupit. Existují jen specializované obchody a k jeho koupi je potřeba mít alkoholovou licenci. Turisté mohou alkohol bez problému zakoupit v baru nebo v hotelech i bez licence, protože licenci vlastní daný bar. Alkoholová licence nesmí být vystavena žádnému muslimovi.