zítra 04.12. od 08:00 do 14:30
Bali
Bali
zítra 04.12. od 08:00 do 14:30
Dovolená vašich snů na ostrově Bali
Jste-li zvyklí trávit svou dovolenou ve stínu palem na pláži, je pro Vás Bali to pravé místo. Holdujete-li slunci a rádi se zchladíte v průzračných azurových vodách nejvýchodnější části Indického oceánu, budete Bali milovat. Zamlouvá-li se Vám úslužnost hotelového personálu, přijďte si vychutnat exotické míchané nápoje přímo k hotelovému bazénu anebo si dopřejte ty nejvybranější speciality šéfkuchaře servírováné v soukromí Vaší vily. Prahnete-li po výletech do přírody, pozorování východu slunce na vrcholu aktivní sopky a rýžových terasách jako vystřižených z přírodopisních dokumentů, musíte Bali navštívit. Toužíte-li zakusit, jak surfařům chutná radost z dobré vlny, jak pestré barvy vidí pod hladinou potápěči a jak Vás nabudí adrenalin u parasailingu, přijeďte na Bali. A neumíte-li si zatím představit, jak se dá tančit každým prstem i očima, po shlédnutí balijské tanečnice to budete vědět naprosto přesně.
Bali – nazývané též „Ostrov bohů" – je součástí pět tisíc kilometrů dlouhého řetězce indonéského souostroví tvořeného více než sedmdesáti tisíci ostrovy. Bali leží 8° jižně od rovníku v souostroví Malé Sundy mezi ostrovy Jáva a Lombok. Bali spadá do Indonésie, je jedním z Indonéských ostrovů. Sousedí s ostrovy Jáva (vzdálen jen 3,2 km od Bali) a Lombok. Hlavním městem ostrova je Denpasar, který leží na jihu ostrova. Hlavním městem Indonésie, do které Bali patří, je Jakarta. Ostrov se skládá ze sedmi provincií: Badung, Bangli, Buleleng, Denpasar (město), Gianyar, Jembrana, Karangasem, Klungkung, Tabanan a města Kota.
Ostrov Bali má na šířku asi 153 km a na délku cca 112 km, rozlohu 5632 km². Nejvyšší horou země je v současnosti aktivní sopka Mount Agung s nadmořskou výškou 3142 metrů nad mořem, ke které také pořádáme velmi zajímavé výlety. Poslední nebezpečná aktivita sopky byla v roce 1963. Kromě Mount Agung je na ostrově ještě sopka Mount Batur, která je také stále aktivní a neméně zajímavá. Ze středu na východ ostrova se táhne pohoří. Na jihu je krajina rovinatá s množstvím sezónních řek. Celé pobřeží ostrova Bali omývá Indický oceán. Co se týká pláží, na jihu ostrova jsou bílo-zlatavé, v ostatních částech ostrova převážně šedočerné vulkanické. Zajímavostí jsou chrámy obklopené vodou a také mořské rezervace s bílým pískem a spoustou korálových útesů, které lákají k potápění a šnorchlování. Spoustu plážových možností najdete kromě svého hotelu také v naší nabídce výletů v sekci Výlety na Bali.
Chcete-li v ráji strávit více jak 10 nocí, výborným řešením je rozdělit pobyt na dvě různá místa – na Ubud, kde Vás ohromí rýžová pole a století historie, a poté pláž Nusa Dua, kde si vychutnáte jedinečný světlý písek, jelikož některé oblasti mají černý písek sopečného původu. Poznáte tak celou krásu ostrova Bali. Transfery pro Vás samozřejmě zařídíme.
Lidé na Bali
I když si většina Evropanů Bali představuje jako malý ostrůvek, přesahuje momentální populace ostrova 4,2 milionů obyvatel. Majoritou jsou Indonésané, ale ve městech je možné narazit také na čínské a indické obchodníky. Permanentně stoupá počet západních turistů trvale se usazujících na Bali. Dohled nad demografií je jednou z priorit indonéské vlády organizující kampaň pro plánované rodičovství se sloganem „Two is enough" (Dvě děti stačí). Zdá se, že akční program vlády se setkává s úspěchem, jelikož mladé rodiny mají momentálně průměrně 2–3 potomky, zatímco u předešlých generací bylo běžných i 9 dětí. Převážná část obyvatelstva žije v jižní a jihovýchodní části ostrova, kde se také soustřeďuje největší část turistického ruchu.
Náboženství
Ačkoliv je hlavním indonéským náboženstvím islám, patří na Bali až 90% populace ke speciální větvi balijského hinduismu. Počet muslimských věřících se pohybuje kolem 5 % a pozvolna stoupá s přílivem pracovní síly z ostrovů Jáva a Lombok. Kolem 1 % obyvatel vyznává křesťanství nebo buddhismus.
Jazyky na Bali
Úředním jazykem je Indonéština (Bahasa Indonesia), jejíž základ tvoří doplněná a upravená Malajština. Místní na Bali mezi sebou mluví endemickým balijským dialektem, který je odlišný od oficiální bahasy. Rovněž na Lomboku místní kromě oficiálního jazyka používají svůj dialekt. V turistických oblastech se však bez problémů domluvíte anglicky. Může se Vám dokonce stát, že Vás osloví místní s přáním nezávazně konverzovat v angličtině. Častokrát se jedná o studenty jazykových nebo hotelových škol, kteří mají povinné hodiny anglických konverzací a raději než mezi sebou mluví anglicky s turisty. Máte právo je slušně odmítnout, ale můžete se také povyptat na místní poměry, památky, dobré restaurace či zajímavé výlety. Mnoho studentů má dobrý přehled a bez nároku na odměnu Vám bude dlouze vykládat o nedalekém chrámu nebo systému pojmenovávání balijských dětí. Velká část poskytovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu mluví také japonsky nebo zná základy dalších asijských jazyků.
Elektrický proud
Indonésie používá střídavý proud o napětí 220V a standardní kulaté evropské zásuvky se dvěmi zdířkami. Neplánujete-li nezávislý trekový výlet do vnitrozemí Lomboku, můžete počítat se spolehlivými dodávkami elektrické energie.
Měna na Bali
Oficiální indonéskou měnou je indonéská rupie (IDR, Rp). Cizí měny, cestovní šeky, směnky a další bankovní nástroje mohou být dováženy na ostrov bez omezení. Omezení platí pouze pro vývoz rupie. Peníze lze bez problémů směnit již na letišti nebo ve větších hotelech. Banky a bankomaty jsou k dispozici téměř v každém městě. Akceptovány jsou kreditní karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Neoficiálně se dá platit také americkými dolary, nicméně počítejte pouze s menšími transakcemi bez stvrzenky (zaplacení šnorchlovací výbavy nebo výlet soukromým člunem na přilehlý ostrůvek). Přibližný kurs 1USD = cca 9.000 Rp.
Obchody na Bali
Bali má klasický pracovní týden od pondělí do pátku. Otevírací doba úřadů a bank je 9:00–15:00. V pátek je pracovní doba zkrácena do 13:00. O víkendu je zavřeno. Nonstop otevírací dobu mají zpravidla minimarkety, čerpací stanice a pouliční vývařovny. Pouliční směnárny jsou častokrát v provozu i o víkendech. Restaurace a hotelové bary mívají otevřeno do 23:00, bary a kluby ve městě klidně i do rána.
Mnoho turistů navštěvuje Bali právě kvůli nakupování. Hledáte-li značkové zboží, najdete ho v Kutě, rukodělné výrobky a umělecké galerie se nacházejí v Ubudu a okolí. V obchodech platí fixní ceny, v krámcích a na trhovištích je možnost smlouvat. Pamatujte, že cenu, kterou Vám na začátku řekne prodavač je smlouváním možné snížit klidně na polovinu. Mezi oblíbené drobné suvenýry z Bali patří zejména malované dřevěné masky a loutky z tradičních divadelních her. U nákupu větších uměleckých děl počítejte s omezením váhy zavazadla při zpátečním letu.
Gurmánské zážitky na Bali
Indonésie je proslulá svou kuchyní, která odráží vliv tradičních místních kultur: muslimské a hinduistické. Základem místních jídel je rýže, kterou místní konzumují jako součást všech jídel dne včetně snídaně. Národní specialitou je jídlo příbuzné španělské paele: tzv. nasi goreng, rýže opékaná se zeleninou, masem, vejcem a různými druhy koření. Oblíbenou přílohou k rýži jsou různé druhy tzv. curries, masa nebo zeleniny v aromatické omáčce. Další místní specialitou je pečené sele (babi guling). Indonéská kuchyně tradičně využívá koření a pálivé přísady (česnek, chilli, zázvor), proto nejste-li milovníky pikantních pokrmů, určitě obsluhu na tento fakt upozorněte.
Samostatnou kapitolou jídelníčku jsou ryby a mořské plody, které jsou na Bali vždy čerstvé a delikátní. Cenová dostupnost je velice dobrá: 1kg humr přijde na ca. 500.000 Rp, krab cca. 150.000 Rp, steak z tuňáka cca. 60.000 Rp. Hotelové komplexy mívají specializovanou restauraci, ve které podávají pouze pokrmy z ryb a mořských živočichů.
Plánujete-li se stravovat výlučně ve svém hotelu, počítejte s cenami přibližně jako v ČR. Jídlo v restauraci ve městě je levnější o 20 – 50 %. Není potřeba se bát nákupu místních specialit ani ve stáncích s občerstvením přímo na ulici, nicméně zde budete potřebovat alespoň základní slůvka v místním jazyce. Ceny uvedené v restauračním jídelním lístku jsou vždy bez DPH a servisního příplatku, který činí kolem 15 – 21 % (přesná výše je uvedena v jídelním lístku).
Ceny nápojů v obchodech jsou velice podobné těm českým: 1.5 l láhev neperlivé vody lze pořídit od 13000 Rp, dražší je pivo a alkoholické nápoje všeobecně. Ceny v restauracích jsou rovněž porovnatelné s českými, výjimkou jsou čerstvé ovocné džusy (výrazně levnější) a alkohol (výrazně dražší). Ceny v hotelu jsou navýšené úměrně jeho kategorii. Většina hotelů nabízí koktejlové happy hours s donáškou k bazénu nebo na pokoj.
Spropitné na Bali
Někdy si restaurace automaticky započítají 10% spropitné (service charge), údaj najdete v menu. Není-li spropitné počítáno automaticky, můžete nechat 5 až 10 %, jste-li spokojeni. Proces je opačný než v Česku. Uhradíte účet a obsluha Vám nazpátek vydá přesnou částku. Z vrácených peněz necháte personálu obnos, který Vám přijde vhodný. Odnos zavazadel z recepce do pokoje, z letiště k autobusu, atd. není v ceně ubytování. Je slušnost zaplatit 1 až 2 dolary za zavazadlo za jednu službu nebo si kufr odneste sami.
Zábava
Zábava patří k Bali stejně neodmyslitelně jako oddych. Nezáleží, jaký druh zábavy preferujete, na Bali najdete všechno od vystoupení tradičních balijských tanečnic až po divoké technoparty. Plánujete-li pobyt ve větším hotelovém komplexu, bude vám stačit sejít do hotelové restaurace, kde zpravidla bývá kulturní představení každý večer po osmé hodině. V nabídce najdete tradiční tance, živou hudbu hrající hity ve stylu oldies i estrádní představení hotelového personálu. Hotelová představení jsou zdarma, trvají klidně i dvě hodiny a mnohokrát jsou připraveny na velice profesionální úrovni. Zůstáváte-li však v hotelu déle než týden, začne se program opakovat. Zdržíte-li se na představení v hotelu, rozhodně se nebojte, že by Vám utekl noční život. Na rozdíl od Česka, skutečné dění v balijských barech a nočních klubech začíná až po půlnoci. Vyhledáváte-li zábavu v discoklubech, kterými je Bali proslulé, najdete jejich největší koncentraci na pomezí Kuty a Legianu na ulicích Jalan Padma a Jalan Kuta. Bali můžeme doporučit milovníkům potápění, surfování, turistiky, historie, adrenalinových sportů, přírody i odpočinku.
Doprava
Na Bali se jezdí vlevo, oficiální povolená rychlost je 40 km/h v obci a 70 km/h mimo obec, nicméně pravidla jsou hodně benevolentní. Veřejná doprava na Bali má řídkou síť a s výjimkou shuttle busů jezdících mezi hotely a nákupními komplexy je také nepravidelná. Budete-li si chtít pronajmout automobil nebo motocykl, musíte v půjčovně předložit mezinárodní řidičský průkaz. Vzhledem k obtížnější orientaci a stylu jízdy místních však doporučujeme využívat taxíky nebo si pronajmout auto s řidičem, který Vám zároveň bude i dobrým průvodcem. Tento způsob poznání ostrova Vás vyjde levněji než pronájem auta. Cenu je možné sjednat nebo požádat řidiče o jízdu na taxametr. Kratší vzdálenost (třeba na vedlejší pláž) by měla stát kolem 50.000 Rp, pronájem auta na celý den (v závislosti od území, které chcete projít) kolem 500.000–800.000 Rp.
Oblečení
Vzhledem k celoroční teplotě na Bali počítejte s lehkým vzdušným oděvem a pokrývkou hlavy. Chystáte-li se do vnitrozemí, přibalte si dlouhý rukáv navečer. Plánujete-li výstup na hory s cílem vidět východ slunce, počítejte s noční teplotou kolem 12 – 15° Celsia. Rozhodně nevyrážejte bez kvalitní obuvi, pršipláště a náhradního trička. Pro vstup do restaurací jsou u pánů vyžadované dlouhé kalhoty. Ty dobře poslouží i proti komárům, hodláte-li povečeřet venku na terase. I když se Vám může stát, že na venkově uvidíte vesničany koupat se nahé v řece, nezkoušejte předělat veřejnou pláž na nudapláž. Styl „nahoře bez" je akceptován na turistických plážích, pro méně frekventované místa a zejména Lombok doporučujeme i vrchní díl plavek.
Etiketa na Bali
Balijci jsou velice tolerantní lidé, nicméně v závislosti na kulturních odlišnostech se našinec může nevědomky dopustit nehezkého faux-pas nebo dokonce urážky. Nikdy se nesnažte dotknout se někoho na hlavě. Balijci považují hlavu za sídlo duše a hlava je jim tudíž posvátná. Podáváte-li věci, podávejte je výhradně pravou rukou. Levá ruka se v regionu užívá k osobní hygieně a je považována za nečistou. Před vstupem do mešity nebo něčího domu si zujte boty. Když s někým mluvíte, nedávejte si ruce v bok. Tradiční výraz tohoto gesta je agrese a útok (všimněte si to třeba u scény ve stínovém loutkovém divadle). Máváte-li na taxík, nezvedejte ruku, spíš jen naznačte místo před Vámi, kde má taxikář zastavit. Zapředete-li rozhovor s místními, kteří se Vás budou ptát na Vaši rodinu, alespoň ze slušnosti se zeptejte také. Ve všeobecnosti platí, že místní se rádi povídají, ale jenom aby se ujistili, že se cítíte příjemně a nic Vám nechybí. Budou-li Vám nabízet služby, o které nemáte zájem, stačí slušně a podle potřeby rázně odmítnout. Na rozdíl od Thajska nic nepokazíte, když řeknete, že si nabídku „do zítra promyslíte".
Zdravotní péče na Bali
Pro cestu na Bali není potřeba speciální očkování ani profylaxi. Potíže, se kterými se turisté standardně potýkají, plynou obvykle z podcenění místního klima: přehřátí, dehydratace, úpal nebo zranění vzniklé neopatrností u sportu. Citlivější osoby by měly být opatrné u manipulace s klimatizací, i v Indonésií platí stejné pravidlo jako v ČR: rozdíl mezi vnější teplotou a teplotou v pokoji/autě by neměl přesáhnout 6° Celsia. Doporučuje se používání repelentu, jelikož komáří kousnutí v horkém vlhkém klimatu rády opuchají a hojí se déle. Objeví-li se lehčí zdravotní potíže, základní pomoc lze u většiny hotelů vyžádat přímo na recepci. Z recepce je také možné kontaktovat místní odbornou zdravotní péči. Státní nemocnice se nachází pouze v hlavním měste Bali, v Denpasaru, nicméně turistům se doporučuje kontaktovat soukromé kliniky pro lepší standard péče. Úhrada za zdravotní starostlivost je nutná přímo v hotovosti, výdaje Vám po předložení dokumentů proplatí Vaše pojišťovna v ČR v závislosti od Vaší sjednané pojistky.